Ofiste Sağlıklı Beslenme

Ofiste Sağlıklı Beslenmen İçin 15 Öneri!

İş temposu ne yazık ki bizleri fast food / hazır gıda tüketimine ve hareketsiz yaşama itebiliyor. Özellikle sen de işe sabah koşa koşa yetişenlerdensen tahminimizce sabah kahvaltısına bile vaktin olmuyor. Bulduğun ilk pastaneden bir poğaça veya simit kapıp yola devam ediyorsun. Eee tabi gün bununla bitmiyor. Hadi bir kahve molası verelim diyorsun yanında çikolatalar, tatlılar havada uçuşuyor. Sonrasında öğle ve akşam yemeği hazırlamaya vaktin de olmayınca yemek uygulamalarına koşuyor, hamburger, pizza gibi herhangi bir fast food siparişi veriyorsun. Üstüne bir de ofis çalışanıysan hareketsiz yaşam şartları da eklenince ne yazık ki hastalıklar bir bir baş göstermeye başlıyor. Sonrasında da doğal olarak iş verimi düşüyor. Eğer bu zamana kadar söylediklerimizde yanılmadıysak sakin ol geriye yaslan ve yazımızı okumaya devam et.

İş hayatında diyet yapmak ne yazık ki zor olabiliyor. Çalışırken devamlı bir şeyler atıştırma ihtiyacı duyabiliyoruz. Kolaya kaçıyor ve hemen abur cuburlara sarılıyoruz. Aslında birkaç ufak değişiklikle çalışırken de sağlıklı beslenmek mümkün. Tabi tamamen sağlıklı beslenmek de yetmiyor, gün içerisinde hareketinizi artırmak da çok önemli. 

İŞ YERİNE SAĞLIKLI BESLENMEN İÇİN 15 ÖNERİ

 1. Öğün atlamamalısın. Özellikle güne kahvaltısız başlamak iş veriminin düşmesine sebep olacaktır.
 2. Fast food, hazır ve işlenmiş gıda tüketiminden uzak durmalısın.
 3. Ara öğünleri atlamamalı, bu öğünlerde olabildiğinde sağlıklı tercihler yapmalısın
 4. Masa başı bir işte çalışıyorsan mutlaka gün içerisinde oturduğun yerden esneme hareketleri gibi ufak egzersizler yapmalı veya işe toplu taşıma kullanarak gidiyorsan bir durak önceden inip gideceğin yere yürümelisin.
 5. Çay ve kahve tüketimini azaltmalı, ardından içtiğin her çay ve kahve kadar su içmeyi de unutmamalısın.
 6. Boş kalori alımından kaçınmak adına hiçbir besin değeri olmayan şekerlemeleri tüketmemelisin.
 7. Metabolizmanı hızlandırmak adına baharatlardan yardım almalısın.
 8. Bol bol su içmelisin, eğer zorlanıyorsan da hatırlatıcı olarak masa başında bir su şişesi bulundurmalısın.
 9. Beyaz unlu mamullerden, rafine şekerli yiyeceklerden olabildiğince kaçınmalısın.
 10. Porsiyon kontrolüne dikkat etmeli, öğünlerinde dengeyi sağlamalısın.
 11. Hemen sağlıklı gıdalara ulaşacak bir konumda değilsen öğünlerini akşamdan hazırlamalı ve yanında taşımalısın. Eğer buna vaktin yoksa taze, katkısız, besin değeri kaliteli ve lezzetli bir yiyecek alternatifi olarak Juico salatalarını, çorbalarını veya soğuk sıkım sebze meyve sularını iş yerine ısmarlayabilirsin. 
 12. Ofiste sağlıklı beslenmek için yiyecekleri muhafaza edebileceğin bir dolap veya çekmece varsa kendine sağlıklı yiyeceklerden bir stok yapmalısın.
 13. Hayır diyebilmek çok önemli, eğer her önüne sunulanı geri çevirmeden tüketirsen yol kat etmek zor olacaktır bu sebeple her ikramı kabul etmemelisin.
 14. Ofiste diyet yapabilmeyi kolaylaştırmanın bir yolu da iş arkadaşlarını buna davet etmek böylece birbirinize motivasyon sağlayabilirsiniz. Hatta dilersen arkadaşlarınla aynı beslenme paketlerini alarak sağlıklı beslenmeyi daha da zevkli hale getirebilirsin. 
 15. Özel günlerde ise seçimlerini olabildiğince hafif, sağlıklı tercihlerden yapmalısın.

Önerilerimizi okurken bunları uygulamak hiç de zor değil dediğini umuyoruz. Çünkü fark ettiysen sana fazla uğraşlı veya masraflı seçenekler sunmadık. Aslında sadece birkaç ufak değişiklik yapman gerekiyor. Sonrasında hem bedeninde hem de zihnindeki hafiflemeyi fark edeceksin. Bir adım atarsan devamı mutlaka gelecektir. Bir şey yapmak, hiçbir şey yapmamaktan her zaman iyidir. Bugün senin için yeni bir gün olsun. Kendin için harekete geç. Unutma ‘’Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur!’’