Karaciğer Detoksu Tarifleri

Karaciğer Detoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

Vücudun En Büyük Organı Karaciğer 

Karaciğer, vücudumuzda sindirim, sentez, hormonal denge gibi birçok işlevde önemli derecede rol oynamaktadır. Sayısız görevi olan karaciğerimiz vücudumuzun en büyük organıdır. Üstelik kendi kendine detoksifikasyon (arınma) gerçekleştirebilir. Bu yeteneği ile de antioksidanlar ve toksinler gibi zararlı maddelerin atımını gerçekleştirir. Üstelik en güçlü organımız sayılabilecek karaciğer kendini 6 ay gibi kısa bir sürede yenileyebilir. Şimdi doğal olarak aklına şu soru gelmiş olabilir; ‘’Karaciğer detoks yapıyor ve kendini yeniliyorsa biz niye karaciğer detoksu yapıyoruz?’’ Maalesef ki karaciğerimizin kendi içinde yapmış olduğu detoks günümüz şartlarında vücudumuza yeterli gelmeyebiliyor. Günümüz koşullarında maruz kaldığımız fiziksel ve kimyasal etmenler, paketli ve işlenmiş gıdaların fazla tüketimi gibi çeşitli etkilerle organların gerçekleştirdiği arınma yeterli gelmemektedir. Üstelik bir de sigara ve alkol tüketimin varsa karaciğer bu kabiliyetini giderek kaybediyor. O zaman da azıcık uğraşla yapacağın bir içecek bile vücudunu kurtarmaya yardım ediyor.  Ayrıca ufak bir bilgi olarak karaciğer sağlığın için bağırsaklarını korumakta oldukça önemli. Çünkü vücudumuzda temizlenerek bağırsaklardan geçen kanın ilk uğradığı yer karaciğerimizdir, bu sebeple bağırsaklarına iyi bakman da oldukça önemlidir.

Karaciğere İyi Gelen Besinler Nelerdir? 

Sağlıklı bir karaciğere sahip olmak istiyorsan öncelikle karaciğerine iyi gelecek besinleri bilmende fayda var. Aklına muhtemelen yeşil besinler gelebiliyor olabilir, yanılmıyorsun. Çünkü kereviz, maydanoz, dereotu ve salatalık karaciğerimize iyi gelen yeşil renkli besinler arasında. Bu besinlerin yanı sıra özellikle karaciğer dostu olarak adını duyduğumuz enginar, pancar gibi turpgiller ve limon gibi turunçgiller detoksifikasyonda yardımcı olacak besinlerden. Ayrıca zencefil, zerdeçal, karabiber gibi baharatlar da bu etkiyi destekler. Eee karaciğer detoksu denilince de bu besinlerden oluşan bir içecek hiç de fena olmaz sanki  

Karaciğer detoksu nasıl yapılır?

Karaciğer Detoksu Nedir? 

Karaciğer detoksu belli periyotlarla karaciğerin arınmasına yardım edecek besinlerin tüketiminden oluşan bir programdır. Genel olarak karaciğere iyi geliyor diye bahsettiğimiz besinlerden bir sıvı hazırlanarak sabah aç karnına veya kahvaltı öğününde tüketilir. Sabah erken saatlerde veya aç karnına yapılmasının sebebi ise vücut en iyi arınmayı sabah erken ve gece geç saatlerde gerçekleştirir. Yapacağın bu program karaciğerini tamamen temizler ve iyileştirir gibi bir iddiamız yok tabii ki de. Fakat karaciğerin arınmasına en iyi şekilde yardımcı olur. Detoksu yapmakla da iş bitmiyor tabii ki, bunun devamında işlenmiş ve paketli gıdalardan, sigara ve alkolden uzak bir yaşam tarzı sürmen gerekli. Ayrıca genel olarak detoks programlarında diüretik etkisinden dolayı pek desteklenmeyen kahve, karaciğer sağlığı söz konusu oluşunca baş tacı olmalı. Çünkü özellikle de Türk kahvesi antioksidan etkiye sahip bir besindir ve karaciğer enzim düzeylerinde iyileşmeye yardımcı olur. Günde tüketeceğin 1 fincan Türk Kahvesi kalp ve karaciğer sağlığını olumlu derecede etkileyebilir.

Karaciğer Detoksu Nasıl Yapılır?: Karaciğer Detoksu Tarifi

Senin için kahvaltı öncesi veya kahvaltıda tüketebileceğin bir alternatif ekledik. Eğer vaktin varsa mutlaka denemeni tavsiye ederiz. Fakat vaktim yok veya uğraşamam dersen Juico içeceklerinden özellikle kereviz, yemyeşil, yeşil ve yeşil sirke senin için önerimizdir. 

 • 5-6 yaprak maydanoz
 • 2 dal kereviz sapı
 • 1 adet yeşil elma
 • 1 adet salatalık
 • 1 adet limon
 • 1 su bardağı su 
 • 1 çay kaşığı zencefil ve zerdeçal

Tüm malzemeler bir meyve sıkacağı veya blender yardımıyla parçalanır. Oluşan içecek sabah kahvaltısı veya kahvaltı öncesi öğünü olarak tüketilebilir.

Karaciğer Detoksunun Faydaları 

 • Zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardım ederek karaciğer ve dolayısıyla vücut sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • İlaçların vücutta bırakmış olduğu hasar ve kalıntıların giderilmesine katkı sağlar.
 • Kan akışının dengelenmesine yardımcı olur.
 • Karaciğer yağlanması, siroz gibi birçok karaciğer hastalığına yakalanma riskini düşürmeye yardımcı olur.
 • Sindirim sisteminin işlevine yardımcı olarak bağırsak ve karaciğer sağlığına iyi gelir.
 • Hamile ve emziren kadınların, küçük çocukların, kronik rahatsızlıkları olan bireylerin ise doktorlarına danışarak tüketmesi tavsiye edilir. 

Tüm bu bahsettiğimiz detoks denilen işlev aslında vücudunu bir çeşit yıkama işlemidir. Arınmana yardımcı olarak organlarının sağlıklı kalmasına ve vücut zindeliğini korumana yardım eder. Detoks denilen uygulamadan korkmamalı fakat abartıya da kaçmamalısın. Yukarıda örnek olarak verdiğimiz tarifleri yaklaşık 10 gün boyunca sabah aç karnına veya kahvaltı yerine tüketebilirsin. Fakat sonrasında 3-4 haftalık bir ara vermen faydalı olacaktır. Bu içeceğin tüketiminin yanında ise beslenmene de dikkat etmeyi unutmamalısın.