vucut-agirligina-gore-su-tuketim-tablosu

Kiloya Göre Su İçme Tablosu: Günlük Su İhtiyacı

Mucizevi Besin Maddesi: Su

Su, vücudun hemen hemen her işlevinde gerekli, oksijenden sonra vücudunun en çok ihtiyaç duyduğu besin maddesidir. Üstelik kalorisiz, erişilmesi en kolay ve en az maliyetli içecektir. Metabolik işlevlerde, hücresel vücut dengesinde, vücut sıcaklık düzenlenmesinde, sindirim ve dolaşım faaliyetlerinde görevlidir. Taşıyıcı olması en büyük görevidir. Kan ve organlarımız arasında adeta bir kurye gibi çalışır İşte bu kadar çok yerde görev alması sebebiyle de vücudumuzun ¾’ü sudur. Buna rağmen de her gün yiyeceğe ihtiyaç duyduğumuz gibi suya da ihtiyaç duyarız. Çünkü vücudumuz aldığı suyu; solunum, terleme ve boşaltım gibi işlevlerle kaybeder.  Biz de bu kaybolan suyu geri kazanmaya çalışırız. Eminiz ki her gün birçok yeni besinle ilgili abartılı bilgiler duyuyorsun, araştırıyorsun ve ulaşmaya çalışıyorsun. Halbuki en mucizevi olanı yanı başında duruyor.

Vücut yeteri kadar su alamadığında dehidrasyona giriyor, su alımı azaldığında ilk önce kabızlık gibi sindirim sorunları baş gösteriyor. Devamında ise baş ağrısı, vücut konsantrasyonu bozulması, tansiyon dengesizliği, astım ve alerjilerin tetiklenmesi ve daha da ileri dönemde böbrek fonksiyonlarının bozulması gibi sorunlarla karşılaşılabiliyor. Üstelik tüm bunların çözümü de lıkır lıkır birkaç bardak su içmek! Ayrıca eğer kilo kaybı gibi bir hedefin varsa bunun için suya ihtiyacın olduğunu unutmamalısın. Su olmadan vücudumuzun metabolik işlevleri gerçekleştirmesi mümkün olmadığından alınan kalorilerin yakımı için de su desteğine ihtiyaç vardır. Yeteri kadar su içmeden zayıflamanın mümkün olmadığını da hatırlatmak isteriz.

Günlük su içme tablosu

Yeteri Kadar Su İçmediğimizi Nasıl Anlayabiliriz? Günlük Ne Kadar Su Tüketmeliyiz?

Günlük su ihtiyacı bireyin kilosuna göre şekillenmektedir. Günlük su ihtiyacını kolayca hesaplamak ister misinŞimdi senden birkaç şey yapmanı isteyeceğim. Elini uzat ve üzerindeki deriyi biraz sıkıştır ve çek lütfen. Sonrasında ne kadar sürede eski haline döndüğüne bak. Eğer derin hemen eski halini alıyorsa süpersin, vücudun yeteri kadar su alıyor. Fakat derini bıraktıktan sonra bir süre o halde kalıyorsa o zaman vücudun susuz kalmış demektedir veya gün içerisinde baş ağrısı da yaşıyor olman da bir diğer belirtisidir. Aslında su içiyorum nasıl olur diyorsan kolayca hesaplayabilirsin. Vücut ağırlığını 8’e bölerek içmen gereken su miktarını öğrenebilirsin. Veya bir diğer yol olarak vücut ağırlığını 0,033 ml ile çarparak hesaplayabilirsin. Genel olarak ise yetişkinlerde erkekler için tüketmesi gereken su miktarı 3,7 lt, kadınlar için ise 2,7lt’dir. Fakat bu ortalama bir değerdir. Günlük su ihtiyacı; fiziksel aktiviteye, fiziksel ve çevresel koşullara göre her birey için değişkenlik göstermektedir. 

Vücut Ağırlığına Göre Su Tüketim Tablosu
Vücut Ağırlığı Su Gereksinimi Su Bardağı
36 1,188 L 6
45 1,485 L 7,4
54 1,782 L 9
63 2,079 L 10,4
72 2,376 L 12
81 2,673 L 13,4
90 2,970 L 15
99 3,267 L 16,4
108 3,564 L 18
117 3,861 L 19,4
127 4,191 L 21
136 4,488 L 22,4
145 4,785 L 24

Vücudun Susuzluk ve Açlığı Karıştırıyor Olabilir Mi?

Okuduğun soruda çok ciddiyiz. Çünkü açlık hissiyatı birçok duyguyla aynı bölgede kesişiyor, bu sebeple de açmış gibi hissediyorsun. Bu gibi durumlarda 1 bardak su içtiğinde bu hissiyat gideriliyorsa eğer susamışsın demektir. Böylece gereksiz atıştırmanın önüne geçmiş olacak, su tüketimiyle ödem atımına yardımcı olacak ve dolayısıyla kilo kaybına da destek olmuş olacaksın.

Su Tüketmen İçin 10 Sebep

 1. Vücut ısısını koruyucudur.
 2. Ödem atımına yardımcıdır.
 3. Eklem hareketlerini kolaylaştırır.
 4. Hormonal dengenin korunmasını sağlar.
 5. Dolaşım sisteminde görevlidir, kan pıhtılaşmasını engeller.
 6. Duyu organlarının işlevinin yerine getirilmesinde gereklidir.
 7. Vücut direncinin artmasına ve bağışıklığın güçlenmesine yardım eder.
 8. Böbrekler için koruyucudur, böbrek taşı oluşumunu engeller.
 9.  Hücresel yapının korunmasında görevlidir.
 10.  Stres, depresyon gibi duygusal durumların hafifletilmesinde yardımcıdır.

Bolca Su İçebilmek İçin Öneriler

 • Günlük hedef belirlemelisin. Böylece ne kadar su tükettiğinin farkında olacaksın.
 • Her sabah güne 1 bardak su ile başla ve günü 1 bardak su ile bitirmelisin.
 • Çalışma masanda veya çantanda mutlaka bir su şişesi bulundurmalısın.
 • Sade su içmekte zorlanıyorsanız suyunu meyvelere ve çeşitli bitkilerle aromalandırmalısın. 
 • Yemeklerden önce su içmeyi alışkanlık haline getirmelisin böylece tokluk hissinin oluşmasına da yardımcı olacaksın.
 • Gün içerisinde tükettiğin çay ve kahvenin yanında bir o kadar da su tüketmelisin. 
 • Eğer gün içerisinde diğer içeceklerden çok fazla tüketiyorsan günlük su harici sıvı alımını sınırlandırmalısın.

Su içmek için sadece susamayı bekleme. Yanı başında hep bir bardak su bulunsun. Hatta bu yazıyı okuyorken kalk ve bir bardak su iç lütfen