Kaliteli Yaşam İçin 11 Pratik ve Etkili Öneri

Günlük yaşam programımıza adapte edeceğimiz ufak tefek değişiklikler, zamanla yaşam kalitemizi büyük oranda etkileyen alışkanlıklara dönüşüyor. Bu yazımızda senin için en iyi 11 kaliteli yaşam önerisini listeliyoruz.

0 “sıfır” Kalori Yiyecekler, 0 İşlenmiş Gıda

Ne kadar temiz beslenirsek o kadar kaliteli yaşamış oluruz. Aslında bu kadar basit. Temiz beslenmekten (clean eating) kastımız işlenmiş gıdaları hayatımızdan çıkarmak ve gıdaları mümkün olduğunca doğal halleriyle tüketmek. Ne kadar “raw food (çiğ besin)” tüketirsen, bunu sürdürmeye de o kadar meyilli oluyor, aynı zamanda işlenmiş gıdalara karşı bir hassasiyet oluşturuyorsun. Tazelikten gelen lezzeti keşfettiğinde bir şeyleri değiştirmek isteyeceğine şüphe yok!
Bu arada, su dışında sıfır kalorili yiyecek veya içecek yoktur. “Sıfır kalorili yiyecek” olarak adı geçen besinler kalorisi çok düşük olan ve sindirimi esnasında harcanan enerjinin yüksek olduğu besinlerdir. Sıfır kalori yiyeceklerin sindiriminde harcanan enerji sayesinde bu düşük kaloriler de ortadan kaybolmaktadır. “Peki nedir bu sıfır kalorili yiyecekler?” soruna cevap olarak; salatalıkgreyfurtelmakarpuzkereviz sapıbrokoli gibi başlıcalarını söyleyebiliriz.

1 Saat Okuma veya Egzersiz

Düzenli spor ve egzersizin daha kaliteli yaşam için yararlı olduğu yadsınamaz. Günde bir saatini egzersiz yapmaya ayırıp vücut esnetme hareketleri yapmak seni canlandırır, daha dinç ve uyanık olmanı sağlar. Örneğin, yoga gibi egzersizler kalori yakımını arttırır, sporla gelen tatlı yorgunluk seni güzel bir uykuya taşır.
Günde 1 saat okuma ise zihnini dinlendirerek önündeki görevlere daha dingin yaklaşmana yardımcı olacaktır. Okumanın içeriğine bağlı olarak sana/yaşamına/hayal gücüne katacakları da cabası! Yani daha az ekran (TV, telefon, tablet veya bilgisayar), daha çok kitap/gazete/dergi!

2 Litre Su

Vücudumuzu susuz bırakmak aslında tahminimizden daha fazla etki ediyor bize. Su tüketimimizin az olduğu dönemlerde bedenimiz “kurumaya” başlar. Algı seviyemiz negatif etkilenir ve dikkatimiz dağılır, hatta bazen nefes alıp verişinin değiştiğini hissedersin. %70 oranında su bulunduran bir organizma için oldukça normal bir durum aslında bu. Araştırmacılar kişiden kişiye değişmekle beraber “1 günde kaç litre su içmeliyiz?” sorusuna cevap olarak en az 2 lt. su içilmesi gerektiğini savunuyorlar.
Eğer sen de su içmeyi unutan, su içmeyi sevmeyenlerdensen, suyunu taze meyve ve yeşilliklerle tatlandırmayı deneyebilirsin. Bu iş için şeffaf bir sürahi seçersen gözüne hitap eden renkli bir görüntü ortaya çıkacağı için su içme ihtimalin artmış olur. Klasik bir limon-salatalık-nane üçlüsüyle başlayabilir veya yağ yakımını destekleyen greyfurtlu suyu deneyebilirsin.

“Daha Fazla Yeşil, Daha Kaliteli Yaşam!”

3 Bardak Yeşil Çay veya Yeşil Detoks İçeceği

Yeşil çay büyük oranda antioksidan içerir ve antioksidanlar serbest radikallerin neden olabileceği tüm rahatsızlıklara karşı bizim için koruma sağlarlar. Tadını sevmiyorsan demlenmiş yeşil çayını birkaç saat buzdolabında soğuttuktan sonra ananas suyu gibi sana daha lezzetli gelen bir içecekle tatlandırıp tüketmeyi tercih edebilirsin.
Yeşil detoks içecekleri ise hem yeşil sebze ve meyvelerden zengin olduğu için günlük vitamin ve mineral ihtiyacınızı büyük oranda karşılayacaktır, hem de lezzetli bir ara öğündür. Ekmeksiz doymayan, yarım litre sıvı ile tokluk hissi olamayacağını düşünenlerdensen yanılıyorsun. Zira besin değerleri yüksek olan yeşil bir detoks içeceği birçok karbonhidrat içerikli öğünden daha doyurucudur.

4 Kez Zihinsel ve Fiziksel Dinlenme Molası

Çalışırken mola vermek gerçekten büyük öneme sahip. Robotlaşan hareketler ve sabit çalışma düzeni ruhumuzun ve bedenimizin doğasına çok da uyumlu şeyler değil fakat çalışmak hemen hepimizin hayatındaki en önemli gereklilik. Bu durumda kısa süreli de olsa bu monotonluktan çıkmamız ve kendimize doğamızın gerektirdiklerini sunmamız şart. Bunlar basit esneme hareketleri, ofis içinde birkaç adım atmak, temiz hava almak, su içmek gibi sıradan görünen şeyler aslında. En yoğun olduğun günde dahi kendine birkaç dakika ayırıp mola verdiğinde verimliliğinin arttığını sen de göreceksin.

Şükredilecek 5 Şey

Kendinde, etrafındaki insanlarda, hayatın size getirdiklerinde teşekkür edilecek bir şeyler bulmak senin elinde. Öncelikle var olmamıza sebep olan her şey bizi biz yaptığı için bir teşekkürü hak ediyor. Bu şekilde sen de kendinde, ilişkilerinde, yaşantındaki pozitiflikleri ayırt etmeye başlayacak ve bunlardan daha fazla keyif almayı öğrenecek, farklı bakış açıları yakalayacaksın.

Sabah 6 Meditasyonu

Tamam, sabah 6 biraz katı görünmüş olabilir. Uyandığında, güne başlamadan önce diyelim o halde! Birkaç dakikanı nefes egzersizlerine ve dinginliğe ayırdığında o günü daha pozitif geçireceğine emin olabilirsin!

7 Dakika Kahkaha

Ne demişler? Kahkaha en güzel ilaçtır!

8 Saatlik Uyku

Listemizin en bilinen ve en önemli maddesine geldik: Uyku. Araştırmalar bir insanın günlük uyku ihtiyacının 8 saat olduğunu ortaya koyuyor. Uykusuz kaldığımızda hem günlük rutinimiz hem de sağlığımız etkileniyor. Bu durum standart hale geldiğinde ise kalıcı sorunlar yaşamaya başlıyoruz ve yaşam kalitemiz gerilemeye başlıyor. O nedenle uykuya dikkat!

9 Bin Adım

Sağlığımıza iyi etkilerde bulunması için günde kaç adım atmalı? Araştırmalara göre bu sorunun cevabı ortalama 9 – 10 bin adım. Ama temelde mesele hareket halinde olmayı garantilemek. Aktif olmak motivasyonumuzu da yükseltiyor.

Akşam 10, Uyku Saati

Erken uyuyup güne erken başlamak biyolojik olarak bedenimize en uygun sistem olduğu için sağlığımıza da etkisi büyük. Vücudumuz sadece gece uykusunda salgılanan bazı hormonlarla kendi dengesini sağlayarak sağlığımızı destekliyor. Gece uykusu; zihin ve beden sağlığı, yaşam kalitesi, hatta güvenliğimize etki edecek derecede öneme sahip. Sabah erken kalkmak ise güne daha dinç ve motive olarak başlamamızı sağlıyor.