Çorba Detoksu Nedir

Souping: Çorba Detoksu Nasıl Yapılır?

Beslenme kültürü oluşum ve değişim açısından en zor olan kültürdür. Türk yemek kültürümüzde ise belki de en önemli yeri kaplayan çorba bizim kültürümüzde bir yemek çeşidi olarak yer alır. Hatta çorbalarımız sofralarımızın baş tacı, temsilcisidir sence de öyle değil mi? Yemeğe ilk önce çorba ile başlarız. Bazen tek başına doyurucu bir öğün bazen ardından gelecek ana yemeğe güzel bir eşlikçi olur. Sindirime hazırlık, hafif bir başlangıç için de ramazanda hep ilk önce bir kepçe çorba ile yemeğe başlamayı öneririz. Şu soğuk kış günleri de gelmişken içimizi ısıtacak sıcacık bir çorba ararız. Ayrıca hastalık günlerinin de vazgeçilmezi kendisi. Hepsi bir yana adeta vitamin, mineral ve antioksidan deposu olan bir yemeğimizdir. 

Çorba Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

Çorba detoksu ise gün boyu çorba içilen, genellikle üç veya beş gün yapılması tavsiye edilen bir detoks çeşididir. Çorba içerken hem doyuyor, hem de zengin besin değeri içeriğiyle bağışıklığımızın güçlenmesine, toksinlerden kurtulmaya, vücudumuzdaki hasarları azaltmaya yardımcı oluyoruz. Midemizde sağladığı hacim ile de tokluk hissi sağlıyor böylece gün içerisinde tükettiğimiz besin ve doğal olarak kalori alımını azaltmaya da yardımcı oluyor. Bu sebeple çorba detoksu fazla kaçırdığımız günün ertesinde veya kendimizi hafif ve fit hissetmemiz gereken önemli bir günün öncesinde bizler için kurtarıcı oluyor. Ayrıca sağlıklı ve kalıcı olarak zayıflamanın yolu da sağlıklı ve sürdürülebilir bir beslenme listesinden geçiyor. Diyet listelerinde alışık olduğumuz bir kibrit kutusu büyüklüğünde veya bir avuç içi kadar tabirlerine meydan okuyan cinsten de bir detoks çeşidi. 

Çorba diyeti, tek bir çorba çeşidinden oluşabildiği gibi sıkılma hissinin önüne geçmek ve farklı gıdalar tüketebilmek adına birkaç çeşit çorbadan olabiliyor. Daha etkili ve ideal olanının ise farklı çeşit çorbalardan oluşan çorba detoksu olduğuna dair araştırmalar mevcuttur. Bunun sebebi ise hem bıkma hissinin önüne geçilmesiyle uygulanabilirliği arttırması hem farklı çeşitler ile yağ yakımını, ödem atımını ve çorba içerek kilo kaybını desteklemesidir.  Ayrıca tüm öğünlerde sadece çorba tüketilmesi ile sıvı detoksu uygulanmış olup arınmanın tam anlamıyla sağlanmasıdır. Çorba diyeti ile zayıflamaktan bahsettik, peki trendlerde yerini almış olan bu çorba detoksunu ben nasıl yapacağım mı diyorsun? Ayrıntıları hemen aşağıda!

Beslenme listesinin genel işleyişinde sabah kahvaltısı olarak ya smoothie gibi sıvı bir çeşitle ya da protein ağırlıklı yumurtalı, peynirli bir çeşitle başlanabilmektedir. Ayrıca tercihen sabah kahvaltısında da çorba tüketilebilirsin. Devamında ise kalan tüm öğünlerde çorba tüketilmelidir. Yine tercihen açlık durumuna göre öğünlerde ek olarak tam buğday ekmeği veya kuruyemiş tüketilebiliyor. Fakat en başta da dediğimiz gibi sen uygularken tamamen çorba tüketirsen çok daha iyi olacaktır.

Çorba Detoksu Nasıl Yapılır

Çorba Detoksu ile Ne Kadar Kilo Verilir?

Öncelikle her bireyin metabolizma hızının, kalori ihtiyacının, fiziksel ve çevresel koşullarının farklı olduğunu unutmamalısın. Genel olarak sıvı detokslar kilo kaybı açısından en etkilisi olsa da her bireyde aynı sonucu vermeyebilir. Detoks çorbası ile zayıflayanlar en azından üç gün uygulayarak güzel sonuçlar  aldığını söyledikleri için bizim de önerimiz bu şekilde olur.

 Çorba Detoksu Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Bu beslenmede her ne kadar sıvı alınsa da suyun yerini tutmuyor. Bu yüzden ödem atımını ve yağ yakımını desteklemek için günde en az 2 litre su tüketmelisin.
  • Gün içerisinde yeşil çay, bitki çayı, maden suyu tüketebilirsin.
  • Çay, kahve gibi içecekler vücutta su tutucu olduğu için ödem atımını zorlaştırabilir. Bu sebeple detoksu uygularken çay ve kahve tüketmeni önermeyiz. Fakat eğer klasikleşmiş bir düzenin varsa bir adet şekersiz türk kahvesinden fazlasını tüketmemende fayda var.
  • Üç ana öğün ve üç ara öğün olmak üzere toplamda altı öğün yapmalı ve asla öğün atlamamalısın. Unutma bu detoksta seni aç bırakmak gibi bir gaye yok!
  • Son öğününü ise çok geçe bırakmamalısın. Yatmadan en az iki saat önce yeme işlevini bitirmiş olmalısın.
  • Çorbaların içerisine metabolizmayı hızlandırmak adına zencefil, zerdeçal, pulbiber gibi baharatlar da eklemeye özen göstermelisin.
  • 5 günden fazla uygulamamalısın. Çünkü her zaman sadece sıvı beslenmek vücudun ihtiyacı açısından doğru bir düzen değildir.

Kısacası toparlamak istersek; kısa sürede etkili olmasını istediğin bir detoks yapacaksan bizim sana önerimiz çorba detoksu denemen.. Fakat tamamen sıvı beslenemiyorsan kendine göre çorba diyetini tabii ki de çeşitlendirebilirsin. 

Daha önce hiç sağlıklı beslenmeyi veya sıvı beslenmeyi denemediysen önerimiz sağlıklı beslenmeye adapte olabilmek adına detoksu uygulamadan bir iki gün önce ufak adımlar atman. Bu arada sana örnek olması adına Juico’nun beslenme paketlerine de göz atabilirsin. 

Çorba olarak illa sıcak çorba çeşitleri de tüketmek zorunda değilsin onu da hatırlatmış olalım. Bu yazıyı merak edip okuduysan senin de detoks yapmaya niyetin olduğunu tahmin ediyoruz. Eğer detoks çorbasını kendim hazırlayamam diyorsan ama gene de detoks çorbası ile zayıflamak istiyorsan Juico’nun Souping paketine bakmanı tavsiye ederiz! O zaman sana şimdiden afiyet olsun