Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Çoğumuz günün büyük kısmını bilgisayar ekranlarına veya akıllı telefonlarımıza bakarak geçirirken artış gösteren boyun ağrıları ve boyun tutulmaları hiç de şaşırtıcı olmuyor.

Temelde boyun tutulması duruş bozukluğu veya zamanla zayıflayan kasların bir sonucudur. Gün içinde belirli pozisyonlarda uzun süre kalmak, boyun eklemlerindeki kasların yorulmasına ve aşırı gerilmesine neden olabilir. Araba kullanmak, ani boyun hareketleri, yanlış uyku pozisyonu da aynı etkiye sahip olabilir.

Boyun tutulması yaşadığında boyun kasların ve eklemlerin artık düzgün hareket etmez. Çünkü vücudun daha fazla incinmeni istemez. Bu yüzden sıkışarak hareket edemiyormuş gibi hissetmene neden olur.

Boyun Tutulduğunda Ne Yapılmalı?

Ağrılı bölgeye ilk 48 saat buz ile soğuk kompres yap.  Ardından alacağın ılık duşlar ağrını azaltabilir. 72 saat sonrasında ise ılık- sıcak kompres yapabilirsin. 

Buharda 2-3 dakika kadar beklettiğin pamuklu bir bez üzerine, lavanta veya nane yağı damlatarak boynuna nazikçe sarabilirsin. Ilık kompres ve yağların gevşetici etkisi mutlaka daha iyi hissetmeni sağlayacaktır. Ayrıca pamuklu bezi sarmadan önce boynuna mentol içerikli kremlerle masaj yapabilirsin.

Bu süreçte hareket etmeye devam et, ancak sarsıntı veya acı verici aktivitelerden kaçın. 

Ağrının hafiflediğini hissediyorsan ve hareket alanın biraz daha genişlediyse şu küçük egzersizi yapmayı deneyebilirsin:

Öncelikle dümdüz ileri bak. 

Çenenizi hafifçe içeri çek ve başını yavaşça ve yumuşak bir şekilde geriye doğru hareket ettir. 

Beş saniye bekle ve yeniden yavaşça hareketi 5 kez tekrarla. 

Gün İçinde Esnemek Ağrılarını Azaltabilir 

Boyun tutulmasını oluşmadan önlemek aslında gün içinde dikkat edeceğin küçük detaylarla mümkün. Örneğin araba kullanırken veya akıllı telefonuna bakarken, sık sık ara verdiğinden ve boynunun uzun süre öne doğru bükülmediğinden emin ol. Monitörünü göz hizana getirmek, dik oturmak ve bilgisayardayken başını eğip bükmekten kaçınmak boyun ağrını önlemene yardımcı olabilir.  

Ayrıca gün içinde yapacağın küçük esneme hareketleriyle boyun tutulmasının önüne geçebilirsin.

İşte masanda çalışırken veya bir film izlerken yapabileceğin küçük bir boyun esnetme egzersizi şu şekilde:

Omuzlarını 10 kez geriye ve aşağı doğru döndür.

Kürek kemikleriniz 10 kez sık.

Ellerini başının arkasında birleştir ve başını geriye doğru it. 30 saniye basılı tut.

Ardından karşıya bakarak başını sağ omzuna ve sol omzuna doğru yaklaştır.

Esneme egzersizleri dışında uyku pozisyonu da oldukça önemli. Yüz üstü yattığında başını sık sık sağa ve sola çevirirsin ve boynuna dengesiz bir ağırlık yüklenmiş olur. Bunun yerinde daha çok sırt üstü yatmaya çalış.