detoks suyu faydaları

Sıcak Havalarda Vücuduna İyi Gelecek Detoks Suyu Önerileri

Senenin o zamanı geldi! Kendimize biraz daha özen gösterdiğimiz, yediğimize içtiğimize daha da dikkat ettiğimiz yaza hazırlık dönemi. Bikini vücudu lafını sevmesek de, yazın bikini ya da en azından vücudu daha belli eden kıyafetler giyeceğimizi göz önünde bulundurarak, kendimizi iyi hissetmek istiyoruz. Detoks suları da işte bu noktada oldukça kurtarıcı.

Detoks suyu nedir önce onunla başlayalım. Detoks suyu, vücudun detoksifikasyon, yani arınma işlemine yardımcı olacak sulara verilen isimdir. Bu en basitinden içine limon atarak yapabileceğin alkali bir su da olabilir ya da biraz daha etkili çeşidi olan sebze ve meyvelerin besin değerlerini koruyarak sıkılmasıyla oluşan su da detoks suyudur.

Detoks Suyu Nasıl Yapılır?

detoks suyu

Detoks suyu hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar meyve ve sebzelerin tazeliği ve sıkım aşaması ve sonrasındaki oksidasyonun minimumda tutulmasıdır. Bu nedenle detoks suyu eğer evde normal bir katı meyve sıkacağı ile hazırlanıyorsa, bekletmeden taze olarak tüketilmesi gerekir. Eğer evde slow juicer adıyla geçen, oksidasyonu biraz daha düşük seviyede tutan bir sıkacağın varsa, hazırladığın suyu buzdolabında tutarak gün içinde de tüketebilirsin. Ama sıktığın suyu mutlaka kapağı kapalı bir şişeye koyman gerekir!

Detoks suyu dendiğinde en iyi yöntem ise cold press, yani soğuk sıkımdır. Soğuk sıkımda meyve sebzelerin içindeki besin değerlerinin hemen hemen tamamı suyun içinde kalır. Soğuk sıkım sular, buzdolabında 3 gün boyunca tazeliklerinden bir şey kaybetmeden durabilir. Soğuk sıkım suları evde hazırlamak mümkün değil ancak senin için taze olarak hazırlayıp evine teslim eden soğuk sıkım detoks suyu çeşitlerini burada görebilirsin.

Detoks suyu yaparken içeriğinde toksin atmaya yardımcı olacak meyve sebzeler seçmek önemlidir. Şeker ve kalori miktarının çok olmaması için de mutlaka sebze oranı meyve oranına göre daha çok olmalıdır.

Detoks Suyu Faydaları

detoks suyu faydaları

Detoks suyu ne işe yarar ve nasıl kullanılır biraz ondan bahsedelim. Detoks suyu faydalarının başında vücudun toksinleri atmasına, arınmasına yardımcı olmak gelir. Vücut zaten bu işlemi kendi kendine yapıyor olsa da, kızarmış yiyecekler, alkol, kafein gibi yorucu maddelerle karaciğerimizi yorduğumuz için, dışarıdan takviyelerle kendisine yardımcı olmak faydalı olur. Bu nedenle günlük beslenmeye günde bir bardak detoks suyu katmak ve hatta özellikle sabah kahvaltı öncesi ya da kahvaltı yerine bir bardak detoks suyu içmek vücudunda gözle görülür değişikliklere yol açabilir. Düzenli tüketilen detoks suyunun, cildin güzelleşmesi, daha rahat bir uyku, artan enerji düzeyi gibi faydaları vardır.

Detoks suyu ile kilo vermek de çok merak edilen konulardan. Detoks suyu içmek kilo vermeye yardımcı olur. Bu iki şekilde olabilir. 1) Öğün yerine detoks suyu tüketmek 2) Sıvı detoks.

  • Öğün yerine detoks suyu: Öğün yerine detoks suyu içmek hem günlük kalori alımını düşürür, hem de detoks suları tok tuttuğu için öğün sonrası atıştırmayı azaltır. Örnek olarak haftanın belirli günleri kahvaltı yerine ağırlıklı sebzelerden oluşan yeşil bir detoks suyu ile güne başlayabilirsin. Ya da akşam yemeği yemek yerine haftanın birkaç günü kırmızı sebzelerden oluşan detoks suyu tüketebilirsin. Akşam yenen ağır bir yemek yerine, hücrelerini besleyecek ama vücuda fazla kalori eklemeyecek bir detoks suyu tüketmek kilo vermek için etkili bir yöntem olur.
  • Sıvı detoks: Sıvı detoks ya da juice cleanse, gün boyu detoks suyu ve kuruyemişlerle hazırlanmış protein ağırlıklı içecekler tüketerek yapılan kısa süreli sıvı beslenme programlarıdır. Bir ya da 2-3 gün yapılır ve hızlı kilo vermek için iyi bir yöntemdir. Gün boyu tüketilecek bu içecekleri her gün hazırlamak zor olacağı için taze hazırlayarak eve gönderim yapan markalar tercih edilebilir.

Ancak kilo verme ihtiyacın yoksa bile, günlük beslenmendeki sebze-meyve miktarını arttırmak ve sağlıklı besin tüketimini yükseltmek için de günlük beslenme alışkanlığına detoks sularını ekleyebilirsin.

Detoks Suyu Tarifi

detoks suyu tarifi

Evde katı meyve sıkacağı olan herkesin rahatlıkla hazırlayabileceği yeşil bir detoks suyu tarifi verelim istedik. Hem lezzetli hem de hazırlaması çok kolay!

İçindekiler:

  • 1 küçük demet ıspanak
  • Yarım demet maydanoz
  • 1 limon
  • 2 cm kalınlığında zencefil parçası
  • 2 adet salatalık
  • 2 yeşil elma

Bütün malzemeler iyice yıkanır. Zencefilin kabuğu soyulur. Limonun suyu ayrı olarak sıkılır. Elmaların sap ve çekirdekleri çıkarılır. Ve bütün malzemelerin suyu sıkılarak karıştırılır. Tercihen soğuması için biraz buzdolabında bekletilebilir ya da içine buz atılabilir.

Evde olan başka yeşilliklerle deneme de yapabilirsin. Karalahana, kale, pazı, nane, marul, kıvırcık, roka hepsinin suyunu deneyebilirsin 🙂 Kereviz seviyorsan, kereviz sapı da ekleyebilirsin.

Bu tarifin 300 ml yani yaklaşık bir bardağı sadece 80 kalori.

Afiyet olsun!