Yüz Yogası Nedir ve Nasıl Yapılır?

Gergin yüz hatları, pürüzsüz aydınlık bir cilt, kırışıksız göz kenarları… Cilt bakım markalarından sıkça duyduğumuz vaatler. Peki, daha önce yüz için kaplıcalar ve hatta yüz için spor salonları trendinin dünyada yükseldiğini duymuş muydun? 

Bu yazıda trendin en önemli parçalarından olan yüz yogasının nasıl yapıldığı ve prensipleri hakkında detaylı bilgiler bulacaksın.

Yüz Yogası Etkili Midir?

Yüz yogası tıpkı diğer fitness antrenmanlarında olduğu gibi yüzündeki kasları çalıştırarak sıkılaşma ve şekillenme vaat ediyor. Ve hatta bunu yanı sıra daha aydınlık bir cilt tonu elde edileceği iddia ediliyor. 

Beauty Lab Kıdemli Kimyageri Sabina Wizemann, “Yüzün yaşlanması kısmen kas kaybına bağlı olduğu için, bir rutine dönüştürebilirseniz yüz yogası, bu kasları güçlendirerek tüm yüzün daha sıkı ve genç görünmesini sağlayabilir. ” diye açıklıyor.

Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Los Angeles’ta yüz yogası eğitmeni olan Koko Hayashi, “İyi sonuçlar görmek istiyorsanız ideal olanı her gün yapılması.” diyor. 

Fakat belirtmekte fayda var: Uzmanlar cilt temizliği ve güneşten korunmanın etkisini asla göz ardı etmemek gerektiğini söylüyor. Yani yaz-kış güneş kremleri sürmeye devam ☺

Yüz Yogası Nasıl Yapılır?

Yüz yogası eğitmenlerinin bildirdiğine göre, yüz kaslarının % 80’i uykudadır. Yoga kasları uyandırmayı ve fazla çalıştığı için kırışıklığa sebep olan kasları gevşetmeyi öğretir.

Yüz yogasının beş temel adımı şu şekilde:

1- Isınma Adımı

Dudaklarını birbirine bastırarak dışarı üfle. Bu adımı 3 kez tekrarlamalısın.  Ardından havayı sağ yanağında toplayarak 20’ye kadar say. Ve aynı işlemi sol yanağına yap. Bu sağ yanak- sol yanak adımını 5 kez tekrarla.

2- Çeneni İncelt

Omuzların aşağıda ve gergin olmayan bir pozisyondayken başını geriye doğru at. Üst boyun ve çene bölgende gerginlik hissedene kadar bu pozisyonda kal ve adımı üç kez tekrarla.

Hareketi yaptığın süre boyunca boynunu gergin tuttuğundan emin ol. Hayashi, bunun biraz yorucu olması gerektiğini hatırlatıyor: “Yorulmuyorsanız, bu etkili değil.”

3 – Gülümseme Çizgilerini Yok Et

Öncelikle elbette yoga dışında gülmeyi ve gülümsemeyi bırakma! 

Bu adımda yapman gereken dilini içeriden yanaklarına bastırman. Bu şekilde kastaki gerginliği içeriden dışarıya doğru kırarak gülümseme çizgilerinin açılmasına yardımcı olacaksın.

4- Belirgin Elmacık Kemikleri

Ağzının sağ tarafındaki dişleri, sol tarafına çektiğini hayal et. Hareketi yaparken yüzünün öpücük gönderen emojideki gibi görünmesi gerekir. ☺

Etkili bir egzersize dönüşmesi için 10 saniye bekle, 3-5 kez hareketi tekrarla. Daha sonra aynı işlemi yüzünün diğer yarısı için yap.

5- Göz Kırışıklıkları ve Kaz Ayakları 

İşaret parmağın kaşının yanında, başparmağın ise dudak kenarında olacak şekilde bir C harfi yaparak yüzünü iki taraftan kavra. Nefes alıp parmaklarını hafif bastırırken yüzünü geriye doğru çekerek gerginleşmesini sağla. 20’ye kadar say. Dinlen ve ardından 3 kez daha aynı hareketi yap.