gua sha taşı masajı

Gua Sha Taşı ile Yüzünde Farklılıklar Yarat!

Son zamanlarda oldukça popülerleşen bir cilt bakım trendi ile karşındayız; Gua Sha! Birçoğumuzun yaşlanma karşıtı (antiaging) ürünlerine karşı zaafının olduğu ortada! Hal böyle olunca, kullandığımız ürünlerin çevre ve hayvan dostu olmalarıyla beraber cildimizde bıraktıkları etkinin de doğal, faydalı ve mümkün mertebe kalıcı olmasına önem vermemiz gerekiyor. Gua Sha ise gayet doğal bir masaj yöntemi ile cildin yenilenmesi ve dinçleşmesine yardımcı oluyor.

Gua Sha Nedir?

gua sha taşı

Doğal ve alternatif bir terapi yöntemi olan Gua Sha, bir masaj taşıdır. Gua Sha masaj taşı vasıtasıyla cildin kan dolaşımını artırmak, cilt elastikiyeti ve aynı zamanda da cildin sıkılaşmasını ve toksinlerden arındırılmasını sağlamak hedeflenir. Bu çok eski ve Çin asıllı şifa yöntemi, kronik ağrıların azalması ve genel olarak daha iyi bir sağlığa sahip olmak için tavsiye ediliyor.

Ayrıca yüz bakımında da Gua Sha taşı kullananlar, hatları sekillendirme, gözenekleri küçültme, gerginlik sağlama ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olma gibi özelliklerinden faydalanıyor.

Gua Sha Taşı Nasıl Kullanılır?

Gua Sha taşını serin bir yerde muhafaza etmek tavsiye edilir. Taşı kullanırken, cildin gerilmesi gerekmektedir. Örneğin Gua Sha taşını yüzünde uygulayacaksan, yüzündeki ufak tefek kırışıklıkları açıp masaj yapmaya başlayabilirsin. Taşı kullanırken hafif de olsa yüzüne bir baskı uygulamalısın. Her hareketi en az 3 kez tekrarlamalısın. Hareketlerin çoğu, yerçekimine karşı istikamette yani aşağıdan yukarı açıya doğru yapılmalıdır.

Gua Sha Masajı Nasıl Yapılır?

gua sha taşı masajı

Gua Sha masajında, sen veya bir uzman Gua Sha taşı ile cilt yüzeyine masaj yaparak, cildin kan dolaşımını artırarak sıkılaşmasını ve cildin altındaki tabakada bulunan toksinlerin baskıyla cilt yüzeyine çıkıp vücuttan atılmasını sağlar.

Gua Sha taşı ile yüz masajı yapacaksan aşağıdaki rutini uygulayabilirsin:

  • Gua Sha masajına boyun bölgesinden başlayabilirsin. Taşı sol kulak arkasından başlayarak boynundan aşağıya doğru sürükleyerek ve hafifçe bastırarak gezdir. Aynı hareketi sağ kulaktan başlayarak yap.
  • Ardından işaret ve orta parmağını birleştirerek çenene daya ve diğer elinle Gua Sha taşını çenenin altından kulak memene doğru bastırarak çek. Aynı hareketi hem sol hem de sağ kulağına doğru yap.
  • Şimdi taşı elmacık kemiğinin altından kulağının üstüne doğru çek. Ayni hareketi hem sol hem de sağ taraf için uygula.
  • Elmacık kemiğinden sonra göz altlarına geldik. Buradaki deri çok ince olduğu için daha hassas bir masaj yapmanda fayda var. İçten dışa doğru taşı hem sol hem sağ göz altı için gezdir.
  • Alın bölgesine geldiğinde, alnı 3 bölüm olarak uygulayabilirsin. Sol kaş çizginin en üst noktasından saç çizgisine doğru, sağ kaş çizgisinin en üst noktasından saç çizgisine doğru ve kaşların tam ortasından saç çizgisine doğru. Her 3 bölüm için de taşı aşağıdan yukarı doğru hareket ettirerek masaj yapabilirsin.

Bu hareketlerin her birini en az 3, tercihen 5 kez tekrarlamanı tavsiye ederiz 🙂

Gua Sha Taşı Hangi Taştan Olmalı?

Gua Sha masaj taşı hem yüz hem de vücut için kullanılabilmekle beraber yeşim (jade) taşı, pembe kuvars (quartz) veya kristal kuvars (quartz) taşı ve ametist taşından yapılır.

Gua Sha taşını, cilt bakımı rutinin düzenli bir parçası haline getirirsen yakalayabileceğin canlı ve parlak cildi kalıcı hale de getirebilirsin. Kendine iyi bak 🙂