Nefes Egzersizi yapan kadın

Nefes Egzersizleri Sayesinde Kontrolü Eline Al!

Yeni dünya düzeninde hepimizin rahatlamaya, sakinleşmeye her zamankinden daha çok ihtiyacı var. Nefes egzersizi sayesinde gün içinde yaşadığın olumsuzlukların yarattığı etkiyi azaltabilir, hayata pozitif bakmayı öğrenebilirsin. Nefes egzersizi nedir dersen aslında doğru nefes almayı öğrenmek için yapmamız gereken hareketler bütünüdür. Derin bir nefes aldığında beynine sakinleştirici sinyaller gittiği için rahatlamaya hemen başlayabilirsin. 

Nefes egzersizlerine başlamadan önce:

  • Nefes egzersizlerini yaptığın yerin konfor alanında hissettiğin ve rahat bir yer olduğundan emin olmalısın.
  • Nefes egzersizi kendini rahat ve mutlu hissettiğin her yerde yapabilirsin. 
  • Nefes egzersizlerini gün içinde 1-2 kez yapacak şekilde sınırlayabilirsin ve bu esnada kendini asla zorlamamalısın. 
  • Nefes egzersizi yaparken kendini rahat hissettiğin bir kıyafetle yapman çabuk adapte olmanı ve hızlı rahatlamanı sağlayacaktır.

Nefes Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Nefes egzersizlerini yaparken dikkatli olman gereken bazı faktörler var. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Öncelikle her zaman dik konumda olmalısın. 
  • Bütün nefesini boşaltmalı, rahatlamalı ve daha sonra burnundan nefes almaya başlamalısın. Böylece karnının ve diyaframının şiştiğini de görüyor olacaksın. 
  • Daha sonra hafif bir kuvvetle nefesini boşaltmalısın. Nefes verme işlemini nefesin bitene kadar devam ettirmelisin.
  • Kesinlikle kendini zorlamamalı ve sakin hareket etmelisin. 

Nefes alma egzersizleri her yaş grubuna iyi gelir ve vücutta rahatlama sağlar. Nefes egzersizlerini günlük rutinine sokabileceğin gibi önemli bir sunum öncesi veya sahneye çıkmadan önce sakinleşmek ve stresini kontrol altına almak adına da kullanabilirsin.

Nefes egzersizi nasıl yapılır?

Nefes Egzersizi Faydaları Nelerdir? 

Nefes egzersizleri anda kalmanı sağladığı, seni sakinleştirdiği ve mental anlamda rahatlamana yardımcı olduğu için ruh halindeki değişimleri daha yavaş ve kontrollü yaşamana yardımcı olacaktır.

Nefesini doğru ve kontrollü kullanmak stresini azaltmana yardımcı olacaktır. Gün içinde kendine ayırdığın küçük molalarda kısa nefes egzersizleri yaparsan dikkatinin kolayca dağılmadığını ve daha çabuk odaklanabildiğini fark edeceksin. Düzenli olarak yapılan egzersizlerde alınan daha fazla oksijen, iç organlarımızın daha sağlıklı çalışmasını sağlar. 

Eğer uykusuzluk sorunu yaşıyorsan nefes egzersizleri uyku düzenini oturtmanda faydalı olabilir. Bunu bir uyku öncesi rutini olarak yaptığında vücuduna uyku sinyalleri gönderebilir ve rahat bir uyku çekebilirsin.