Bir Souping – Çorba Detoksu Günlüğü

Genelde oldukça sağlıklı beslenen bir insanım. Sağlıklı protein, tahıl ve sebze ağırlıklı besleniyor olsam da son dönemlerde çok seyahat ederek oldukça kötü beslenmiştim. 2018’e bu şekilde sağlıksız ve şiş hissederek giremezdim.

Yaklaşık iki yıl önce Virechana (Ayurvedik) detoks yapmıştım. Doktor eşliğinde baharatlı ve sebzeli çorbalardan oluşan yalnızca bu ürünlerle beslenilen 10 günlük bir süreç. İlk günler biraz zorlasa da 10 gün sonunda kendimi hiç hissetmediğim kadar temizlenmiş ve enerjik hissediyordum.

İki senede bir yapılması önerilen bu Ayürvedik detoks programı sonunda doktorum haftada bir gün yalnızca çorba tüketerek vücudumu dinlendirerek bağışıklığımı güçlendirebileceğimi ve metabolizmamı canlandırabileceğimi söylemişti.

Ama maalesef yoğun iş ve şehir hayatı olunca bunu düzenli uygulamak pek mümkün olmadı.

Hızlı bir temizlenme için sıvı detoksu düşündüm. Juico sıvı detoksu daha önce bir kaç defa yaz ve bahar aylarından yapmıştım. Ama meyvelerle aram çok da iyi olmadığı için kışın bu şekilde bir detoks yapmak istemiyordum.

Son zamanlar Hollywood ünlülerinden de sıkça “souping” yani çorba detoksunu duymaya başlamıştım. Ama işte her gün çeşit çeşit çorbalar yapmaya üşeniyor, zaman bulamıyordum.

İşte tüm bunların üzerine Juico Souping paketi hızır gibi yetişti.

Ama tek bir endişem vardı. Benim gibi iştahlı, protein alımına önem veren bir insan bu detoks çorba ile nasıl doyacaktı. Korkunun ecele faydası yok dedim ve başladım.

Souping yani Çorba Detoksu Nedir?

Öncelikle kısaca bir souping’den bahsedeyim. Souping adı üstünde çorbalamak. Yani aynen detoks içecekleri ile yaptığımız sıvı detoksunu bu defa soğuk sıkım meyve ve sebze suları yerine sıcacık çorbalarla yapmak.

Bu çorbaların özelliği ise içerikleri ve özel hazırlanma yöntemleri ile çorbaları pişirme, hazırlama esnasında oluşan posa, protein ve vitamin kayıpları minimuma iniyor. Yani bu sayede örneğin çorbanın içerisinde tüketilen ıspanağın içerindeki besin değerlerini olabildiğinin en yüksek seviyelerinde almış oluyoruz.

Yapılan sıradan sıvı detoksları gibi bilinçsizce yapılan bir çorba detoksu da faydadan çok zarar sebep olabilir. Yanlış pişirme yöntemleri ile sebzelerin lif ve besin değerlerini kaybedebilir veya vücudumuzun bu süreç içerisinde ihtiyaç duyduğu temel besin maddelerinden mahrum kalabilir.

Juico Souping programını 2 günlük denedim. Saat saat yaşadıklarımı paylaşıyorum.

Gün 1:

09:00

Sabah ofise geldiğimde paketlerim de gelmişti. İlk şişe çorba değil. Energizing green adındaki avokado, ıspanak, elma ve ananaslı smoothie. Adını gerçekten hak eden bir smoothie. Öğlene kadar hiç acıkmadım, enerjim de gayet yerindeydi. Avokado’nun içindeki sağlıklı yağlar sağolsun öğlene kadar beni çok güzel idare etti.

12:00

Kış Çorbası ile ilk çorbamıza başlıyoruz. Oldukça lezzetli ve doyurucu. İçinde nohut ve mercimek gibi protein oranı yüksek tahıllar olmasına bağlıyorum bu doyuruculuğu.
Yemek sonrası tabi bir kahve isteği geliyor. Onun yerine kendime bir matte çayı koyuyorum. Matte oldukça enerji veren bir bitki, kahve yerine denemenizi öneririm.

14:30

En heyecanla beklediğim şişeyi açıyorum. Mantar çorbası. Çok sevdiğim dışarıda bir yerde bulursam kaçırmadığım ama evde yapmaya inanılmaz üşendiğim bu çorbanın kremasız versiyonunu içecek olmak beni ekstra mutlu ediyor. Tadı gerçekten çok güzel, zencefil inanılmaz bir ferahlık vermiş. Keyfim yerinde.

Aralarda da bitki çaylarını sıralıyorum. Zencefil, nane, tarçın..

16:30

Henüz o kadar acıkmadım ama çok da araları açmak istemiyorum. Yoksa tamamlayamayabilirim şişeleri veya çok geçe kalırım. Sırada yeşil çorba var. Yalnızca 44 kalori. Tam bir ara öğün yani. Tadı da güzel.

19:00

Bir kış sebzesi olan pancar inanılmaz faydalı bir besin. Evde salatalara katmaya çalışıyorum ama çorbasını hiç yapmamıştım. Bravo gayet güzel olmuş. Çorbalar o kadar lezzetli ki detoks yaptığımı hissetmiyorum bile.

Pancar çorbası sonrası 30-40 dakikalık hafif tempolu bir yürüyüşe çıktım. Gayet iyi hissediyorum. Enerji kaybı veya baş ağrısı yok.

22:00

Sandığım kadar acıkmamam ve yürüyüşe çıkmam sebebi ile normalde yediğimden biraz daha geçe kaldı son çorba. Aman allahım! Mantar çorbası inanılmaz lezzetli. Adeta dışarıda 5 yıldızlı bir restoranda restoranda kremalı mantar çorbası içiyorum. Bu çorbaların hepsinin kremasız olması inanılmaz.

Son bir rezene çayı da içerek bebek gibi uyuyorum.

Gün 2:

Kendimi inanılmaz iyi hissederek uyanıyorum, hem psikolojik hem de fiziken. Energizing Green’imi içmeye başladım, zaten öyle pat diye bitmiyor istemeseniz de uzun sürüyor içmesi doyuruculuğundan dolayı.

Bugün canım kahve çekiyor. Ben de kafeinsiz bir kahve aldım. Psikolojik olduğunu düşünüyorum bu isteğin. Yeşil çay ve matte ile kafein ihtiyacımı karşılıyorum çünkü. O yüzden küçük bir kafeinsiz kahve ile kendimi oyalıyorum.

Sonrasında yine en az 2 saat aralıklar bırakarak çorbalarımı güne yayarak içmeye devam ettim. Zorlanmadım.

Çorbalar beklediğimden çok çok daha lezzetli ve doyurucuydu. Bundan sonra en az iki haftada bir çorba günü yapmaya kesin kararlıyım. Artık çorba pişirme derdim de kalmadı. Onun dışında öğünler yerine de değerlendireceğim. Öğle veya akşam yemeği yerine çorba veya salata yanına çorba olarak hem lezzetli hem de hafif olur.

İki günün sonunda seyahat öncesi enerjime ve hafifliğe geri döndüğümü ve hatta daha bile iyi hissettiğimi düşünüyorum.

Mevsiminin sebzelerinden oluşan bu leziz Souping paketi, enerji yükseltmek ve sağlıklı beslenmek için en iyi alternatiflerden biri diyebilirim. Üstelik kış aylarında biz kadınların sıklıkla yaşadığı şişkinlik hissini ortadan kaldırıyor ve bağışıklık sistemini destekleyerek hastalıklara karşı direnç kazandırıyor.

Ellerine Sağlık Juico.

Sevgiler,
Happily Fit After