Bahar Aylarında Alerjik Reaksiyonlara Karşı Bağışıklığını Güçlendir!

Bahar ayları kimi insanlar için yaza hazırlık ve canlanma ayları; kimi insanlar içinse alerji aylarıdır. Burun akıntısı, burunda kaşıntı, hapşırma, burun tıkanıklığı, gözde kızarıklık, gözlerde kaşıntı ve yaşarma bahar alerjisinin en belirgin özelliklerindendir.

Alerjik tepkimelere neden olan maddelerden uzak durmak ilk akla gelen çözüm olmakla birlikte günlük yaşantıda çok gerçekçi olmayabilir. Bağışıklık güçlendiren besinler tüketmek, vitamin mineral desteklerinden faydalanmak da önemli korunma çabaları arasında yer alır.

Bahar alerjisine karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapman gerekenler,

  • Vücudun alerjen maddelere karşı daha dirençli olması için sağlıklı bir beslenme programı uygulanması önemlidir. Bağışıklık güçlendirici yiyecekler, mevsim meyve ve sebzelerinin; aynı zamanda protein kaynağı olan baklagilller, yumurta, tavuk, kırmızı et gibi besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir.
  • Hazır gıdalar, işlem görmüş besinler, şeker ve kızartılmış yiyecekler alerji semptomlarını tetikleyebilir. Bu yüzden bu besinlerden uzak durulmalıdır.
  • Düzenli uyku. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için kaliteli uyku şart.
  • Bahar mevsiminde gün içerisinde bitki çayı tüketimine özen göster. Kuşburnu, hibiskus, ıhlamur, yeşil çay, beyaz gibi çaylar bağışıklığını güçlendirecek bitki çayları arasında yer alır.
  • Su tüketimine dikkat et. Gün içerisinde 2 litreden az olmayacak şekilde su içmelisin.
  • Düzenli olarak probiyotik takviye kullanabilir veya kefir, yoğurt, boza probiyotik bakteri içeriği zengin içecekleri düzenli tüketebilirsin. Laktoz intoleransın varsa veya vegan seçenek tercih ediyorsan kvas ve su kefiri tercih edebilirsin.
  • Bağışıklık sistemini güçlendiren şeyler arasında elbette düzenli egzersiz de var. Haftada 4 gün 40 dakikalık yürüyüş veya ev içerisinde kas kütlenizi arttırmaya yönelik egzersizleri düzenli olarak yapabilirsin.
  • Özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesine etki eden ve antioksidan kaynağı olan; maydanoz, ıspanak, brokoli, yeşil biber, çilek, portakal, limon, greyfurt, ananas, yaban mersini gibi C vitamini içeren besinleri tüketebilirsin.
  • Antioksidan kaynağı ve kas sağlığı için önemli olan; yeşil yapraklı sebzeler, bitkisel yağlar, fındık, ceviz, badem gibi E vitamini kaynaklarını tüketebilirsin.

Güçlü bağışıklık sistemi için sağlıklı beslenme, yeterli uyku ve düzenli egzersiz birlikte olmalıdır. Bunları yapınca bahar alerjinin eskisi kadar kötü olmadığını göreceğini umuyoruz. Şimdi baharın keyfini çıkarma zamanı!