Güne Pozitif Başlamanızı Sağlayacak Rutinler!

Hızlıca akıp giden hayatımızı güzelleştirmek, kendimize değer vermek ve hayatın koşturmacasına daha olumlu yaklaşmak için güne pozitif başlamanı sağlayacak rutinleri derledik!

Güne Güzel Başlamak için..

Günlük 1-2 bardak kahve hafızayı canlandırır, enerji verir ve genel zihinsel işleve olumlu etki eder. Ayrıca günlük 1-2 bardak kahvenin yağ yakımını %10 ila %29 oranında artırdığı da tespit edilmiştir. Ama su içmek daha da önemli. Günlük su ihtiyacı karşılanmadığı zaman kas ağrıları, eklem ağrıları, kabızlık, kolestrol gibi durumlar ortaya çıkabilir. Özetle sabahları güne bir bardak su ve bir bardak kahve ile başlamak güzel bir rutin olabilir.

Uyku Düzeni Her Şeyden Önemli

Sağlam bir gece uykusu çekmek sabah uyanma konusunda sıkıntı yaşamamana yardımcı olacaktır. Bunun için iyi bir yatağı masraf olarak görmek yerine her güne daha keyifli başlayacağın bir araç olarak gör. 7-8 saatlik, bölünmemiş bir uyku, kendini dinç hissetmeni sağlayacaktır.

Biraz Gün Işığı İyi Gelir

Yatağını pencereden gün ışığı alabilecek şekilde bir yere koyarsan sabahları güneşle uyanabilirsin. Gün ışığını gördüğü anda vücut ve beyin tepki verecek ve uyanmak için gerekli hamleleri yapacaktır. Yeni doğan güneşe bakarak güne başlamanın beden üzerinde pek çok olumlu etkisi olduğu artık biliniyor.

Bakım Yapmaya Vakit Ayır!

Sabahları kendimiz bile zor uyanırken tüm vücudumuzu uyandırmak aynı zamanda da sağlıklı bir cilde sahip olmak yeterince zor, biliyoruz. Kendimizi aynada iyi görmek günün devamı için çok önemli. Sabahları hızlıca bir temizleme ve nemlendirme rutininden sonra bakımımızı tamamlamış olmak bizi mutlu edecektir.

Beslenme En Önemlisi…

Sağlık da güzellik gibi bakan kişinin gözlerine ait bir meseledir. Güne hafif bir kahvaltı ile başlayabilir ya da sadece taze meyve-sebzelerle yapılmış bir juice içebilirsin. Evde hazırlamaya üşeniyorsan, Juico gibi soğuk sıkım juice hazırlayıp eve gönderen markalara bakabilirsin. 😊 Güne sağlıklı besinle başlamak, gün içinde zinde olman bakımından önemli.

Biraz Hareket

Spor yapmak; kilonu kontrol altında tutmak, sağlık ve psikolojini korumak ve uzun yaşamak için en önemli aktivitelerden biri.

Son yıllarda yapılan araştırmalar kısa süreli egzersizlerin bile büyük faydalara sahip olduğunu gösterir nitelikte. Günlük birkaç dakikalık yoğun bir antreman bile kaslardaki molekül yapısını harekete geçirmekte.

Esneyin, Esneyin ve Esneyin

Sabahları alarm çalar çalmaz yataktan fırlayıp hazırlanmaya başlayanlardansan, sana küçük bir önerimiz var. Alarmını 5-10 dakika erkene al ve sabahları vücudunu esneterek veya meditasyon yaparak güne başla. Kan dolaşımın hızlanacak, endorfin hormonu salgılanacak ve güne daha mutlu başlayacaksın böylece. Meditasyon yapmak zor geliyorsa ya da nereden başlayacağını bilmiyorsan sana yol gösterecek pek çok telefon aplikasyonu olduğunu hatırlatalım.

Teşekkür ise En Önemlisi

Yapılan bir çalışmaya da göre şükretmek, şükran duymak uyku kalitesini artırıyor. Şükretme alışkanlığına sahip olanların öz saygıları daha yüksek oluyor ve başkalarını takdir etme konusunda daha başarılı oluyorlar.

Bu nedenle her sabah varlığı nedeniyle şükrettiğin 3 şeyi not al. Aile, yakın arkadaşlar, sağlıklı olmak, meyvelerin tadını alabiliyor olmak, bir hayvanla arkadaş olmak, gün doğumunun renklerini görebiliyor olmak… Bu şekilde bize iyi gelen her şeyi tekrar hatırlayıp teşekkür edip olumlama yaparsak ruhumuzun da güzelleşeceğini unutmayalım.