Yeni Başlayacaklar için Detoksun 10 Kuralı

juico

Sonunda içindeki “detoks yapmak istiyorum” sesine kulak verdin fakat sıvı detoksu nasıl yapılır, detoks yaparken neler yenir, detoks sonrası beslenme nasıl olmalıdır sorularına cevap arıyorsun. İlk kez cleanse yapacakların dikkat etmesi gereken 10 detoks kuralını ve detoks önerilerimizi aşağıda bulabilirsin.

1. Juice Detoksu için Vücudu Önceden Hazırlamalısın

Hazırlık, hazırlık, hazırlık. Detoksa başlamadan en az 1-2 gün öncesinden hazırlık yapman çok ama çok önemli. Bunun iki nedeni var: birincisi, baş ağrısı, halsizlik gibi istenmeyen detoks belirtilerini minimuma indirgemek, ikincisi ise zihinsel olarak detoksa hazırlanmak.

Detoksa başlamadan önceki bir kaç gün boyunca işlenmiş gıdalardan, kırmızı et, yağ, şeker, sofra tuzu, süt ürünleri ve beyaz undan uzak durmak, onun yerine bol taze meyve sebze, kepekli prinç, kinoa, balık gibi yiyeceklerle beslenmek en iyisi. Aynı şekilde alkol ve kafein de bu geçiş sürecinde bırakılması gerekenlerden. Unutma ki detoksu başarılı bir şekilde tamamlayabilmek için hem bedensel hem de zihinsel olarak hazır olmak şart.

2. Detoks Sırasında Bol Su İçmek Çok Önemli

Hem detoks öncesi, hem de detoks sırasında bol su içmek gerekiyor. ‘O kadar juice içerken vücudum daha fazla ne kadar sıvı alabilir ki’ diye düşünme! İçeceğin şişeler sadece yiyecek yerine geçecek, su değil, o nedenle her iki şişe arasında bir bardak su içmek çok önemli. Aynı zamanda su, vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olacak.

3. Stresten Uzak Dur!

Detoks vücudu yoran bir olay. Karaciğer ve böbreklerine bu süreçte yardımcı olmak için zihinsel olarak da rahatlamak gerekiyor. Eğer haftasonu detoks yapacaksan ve uyku ihtiyacı hissediyorsan mutlaka yat ve dinlen. Eğer aklına durmadan yiyecek geliyorsa zihnini boşaltmak için hafif bir yürüyüş veya sıcak bir banyo yapabilirsin. Hiçbir şey yememe fikri seni strese sokuyorsa, çok zorlanırsan yiyebileceğin, üstelik de detoksunu bozmayacak bir şeyler olduğunu hatırla. Bir-iki salatalık veya havuç ve çok tatlı olmayan çiğ meyve-sebzeler veya yarım avokado veya sebze çorbası (yağsız ve tuzsuz) gibi.

4. İşleri kendin için kolaylaştır!

İlk defa sıvı detoksu yapanların çoğu zorlanmasa da, detoks sürecini daha rahat geçirmen için yapabileceklerin var. Öncelikle detoksa başlamadan önce buzdolabını temizlemen, yakınlarından zararlı yiyecekleri, abur cuburu uzaklaştırman yardımcı olacaktır. Aynı zamanda sosyal takvimini de boşaltman iyi olabilir. Arkadaşların yanında yemek yerken senin sebze-meyve sularını içiyor olman bizce çok cool görünse de seni zorlamasını istemeyiz.

5. İlk Günden Pes Etmek Yok!

Unutma en zoru ilk gün! Vücudun daha önce belki de hiç bu kadar sağlıklı bir beslenme görmedi ve buna alışmaya çalışıyor. Özellikle de önceden hazırlık yapmaya vakit bulamadıysan, ilk gün zorlanman çok normal. İçtiğin sebze-meyve suları aslında hücrelerini doyursa da psikolojik olarak açlık hissedebilirsin. Bunun geçici olduğunu hatırla. Ertesi sabah uyandığında herşey çok daha iyi olacak.

6. Detoks Sırasında Spor Yapabilirsin

Detoks sırasında hareket etmek, toksinlerden arınmayı hızlandıracaktır. Cleanse süresince hafif tempolu bir yürüyüş, pilates, yoga gibi sporlar yapabilirsin. Koşu, crossfit, spinning gibi daha çok kalori yaktıracak hızlı tempolu sporları ise detoks sonrasına bırakman iyi olacaktır.

7. Erken Yatmaya Çalış

Çin tıbbına göre akşam 9 ve gece yarısı 12 arası vücut detoksunun en önemli 3 saati. Büyük ihtimalle detoks sırasında daha erken uykun geliyor olacak, vücudunu dinle ve erken yat. Sabah normale göre çok daha enerjik ve rahat uyandığını farkedeceksin.

8. Masaj ve Sauna İyi Fikir

Masaj, dolaşım sistemini harakete geçirdiği için, sauna da terleme yoluyla toksinleri atmayı hızlandırdığı için cleanse sırasında tercih edilir. Masaj ve sauna gibi vücudu rahatlatan, zihinsel olarak insanı kendi içine döndüren meditatif aktiviteler detoksun etkisini arttıracaktır.

9. Kendini Çok Zorlamana Gerek Yok

Bunu ne için yaptığını hatırla! Amaç vücuttaki toksinleri atmak ve kendin için iyi bir şey yapmak. Bu süreç zaman zaman seni zorlasa da mutsuz olacak noktaya gelmemelisin. Detoks programları standard programlar ama herkesin vücudu, alışkanlıkları, ihtiyacı farklı. O nedenle eğer birşeyler yemen gerektiğini hissediyorsan ye, yatıp uyuman gerektiğini hissediyorsan dinlen. Eğer cleanse sırasında kötü hissedersen yarıda bırak ve doktoruna danış.

10. Detokstan çıkarken bunu yavaş yavaş yapmayı unutma

Bir süredir sadece taze ve çiğ meyve sebze detoks suyuyla beslenmeye alışmış sindirim sistemini birden yağlı, ağır yemeklerle zorlamak iyi bir fikir olmayacaktır. Detoks sonrasında bir iki gün sebze meyve ağırlıklı beslenmek, hayvansal protein, alkol ve kafeinden uzak durmak en iyisi. Bu süreçte de bol su içmeyi unutma!

Artık sıvı detoksu için hazırsın. Unutma, stres yok, her şey sağlığın için. Bitirdiğinde kendini çok daha iyi hissedeceksin. Deneyimlerini duymayı sabırsızlıkla bekliyoruz.