Sıvı Detoksu Nedir, Ne İşe Yarar?

juico

Detoks Ne Demek?

Detoks, diyet ve kilo verme ile birlikte sık sık anılsa da, detoksun asıl amacı, vücudumuzu, ilaçlar, kimyasal katkı maddeleri ve işlenmiş, sağlıksız yiyecek ve içeceklerin olumsuz etkilerinden arındırmaktır. Bu şekilde beslenme sonucunda vücutta ortaya çıkabilecek zehirli maddelere toksindiyoruz.

“Detoksifikasyon” isimli uygulamanın kısaltılmış hali olan detoks ise, bu toksin maddelerden arınma anlamına geliyor.

Sağlıklı detoks karışımları sayesinde evde, işte, günlük hayatına devam ederken bile toksinleri vücudundan atmaya yardımcı olabilirsin!

Detoks Neden Yapılır?

Günümüzde artan çevresel kirlilik, kötü beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam ile birlikte, toksinlerden arınma fikri de daha çok ilgi görmeye başladı.

Detoks:

  • sebepsiz baş ağrıları,
  • yorgunluk,
  • kendini kötü hissetmek,
  • solgun ve bozuk bir cilt,
  • sindirim sistemi bozuklukları,
  • uyku düzensizlikleri

gibi birçok problemi çözmek veya hafifletmek için yapılabilmektedir.

Bu nedenlerle vücutta biriken toksinleri atmak ve daha iyi hissetmek için çeşitli detoks yöntemleri tercih edilmektedir.

Detoks Çeşitleri Nelerdir?

Her ne kadar hepsinin temelinde toksinlerden arınmak yatsa da, farklı ihtiyaçlar için çeşitli detoks yöntemleri mevcuttur.

Alkol Detoksu: Alkol sonrası detoks, özellikle alkol tüketiminin ardından toksin maddeleri vücuttan atmak için çabalayan karaciğerin işini kolaylaştırmak ve daha az yorulmasını sağlamak için yapılan bir detoks türüdür.

Karaciğer Detoksu: Klorofil içerikli sebzeler ve karaciğere yardımcı baharatlarla yapılan bir detoks çeşididir. Karaciğer dostu kırmızı pancar, kereviz, radika, havuç gibi sebzeler ve zerdeçal, kırmızı biber, biberiye, kimyon gibi baharatlarla karaciğere destek olunmaya çalışılır.

Şeker Detoksu: Günlük beslenmedeki şekere olan düşkünlüğün kırılması için yapılan bir detoks çeşididir. Daha çok şeker bağımlılığından kurtulmanın yollarından biri olarak tercih edilmektedir.

Sıvı Detoksu: Detoks yapmanın en etkili ve en popüler yöntemlerinden birisi de sıvı detoksudur.

Sıvı Detoksu Nedir?

Sıvı Detoksu Nedir

Juice detox veya juice cleanseolarak da adlandırılan, sıvı detoksu, belirlenen bir süre boyunca katı besin tüketmeden vücudun ihtiyaç duyduğu maddeleri taze sıkılmış sebze ve meyve suyundan karşılayarak yapılan bir detoks çeşididir.

Bu detoks yöntemi, vücuttan toksin atmak için en etkili yollardan biri olduğu gibi, enerji seviyesini korumak için de en ideal yöntemdir. Bu nedenlerle, toksin atıcı içeceklerle yaptığın detoks suyu diyetinde bol bol meyve ve sebze yer almalıdır. Bu sebze ve meyveler vitamin ve kalsiyum açısından doğru ve dengeli seçilmiş olmalıdır.

Sıvı Detoksu Nasıl Yapılır?

Sıvı detoksu, dengeli ve iyi tasarlanmış bir detoks programına karar verdikten sonra belirli bir süre boyunca öğün yerine detoks suyu tüketilerek yapılır.

Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi, günlük besin ihtiyacını karşılayan ve sağlığını tehlikeye atmayacak detoks sularını programına dâhil etmendir. Bu yüzden evde detoks suyu hazırlamak besleyicilik açısından eksik bir program takip etmene neden olabilir. Aynı zamanda ev olanaklarında kullanılan yöntemler sonucu meyve ve sebzelerin besin değerlerinin kaybolmasına da neden olabilirsin. Profesyoneller tarafından soğuk sıkım gibi özel yöntemlerle hazırlanmış sıvı detoksu programları, ihtiyacın olan besinleri ve kaloriyi almak için en sağlıklı detoks çeşididir.

Bir diğer nokta ise hangi detoks suyunun, ne zaman, hangi öğün yerine içilmesi gerektiği konusudur. Bazı detoks sularının metabolizma hızlandırıcı içerikleri ve yüksek protein miktarlarıyla sabah kahvaltısı veya spor sonrası tüketilmesi gerekirken, bazıları ise uzun süre tok tutabildikleri için akşam yemeği yerine tercih edilmelidir.

Detoks Suyu Ne İşe Yarar?

Detoks suyu, katı besinlerden alabileceğin toksin maddelerden arınmaya ve vücudunu tamamen doğal ve sağlıklı besinlerle beslemeye yarar.

Detoks suyu besin değerlerini mümkün derecede koruyarak, sebze, meyve, baharat veya kuruyemişlerin sularının sıkılmasıyla oluşturulur.

Detoks Suyu Nasıl Hazırlanır?

Detoks suyu hazırlanırken içerikte kullanılacak malzemelerin toksin atan yiyeceklerden oluşmasına ve karaciğer ve diğer tüm organları desteklemeye yardımcı olmasına dikkat edilmelidir. Bununla birlikte ideal kalori ve protein miktarlarını tutturmak ve aynı zamanda lezzetli, sağlıklı bir detoks suyu hazırlamak da önemlidir.

Juico, detoks sularını hazırlarken günün farklı saatleri için özel olarak ürünler tasarlamıştır.

Detoks suyu yaparken kullanılan malzemelerle birlikte, hangi yöntemlerin kullanıldığı da sağlıklı detoks suyu yapmak için önemli konulardan bir diğeridir.

Soğuk sıkım yöntemiyle, çiğ sebze, meyveden hazırlanan Juico detoks suyu, pastörizasyon işleminden de geçmemektedir.

Soğuk Sıkım: Özel hidrolik bir presle soğuk olarak sıkılan meyve ve sebzelerle hazırlanan detoks suyu, kendi evinde kullanacağın normal bir meyve/sebze sıkacağına göre 3-5 kat daha fazla vitamin, mineral ve canlı enzim içerir. Soğuk sıkım yönteminde 10 tonluk bir baskının sonucunda meyve ve sebzelerden detoks suyu elde edilir. Juico tüm detoks suyu ürünlerinde bu yöntemi tercih etmektedir.

Pastörize Edilmemiş: Pastörizasyon, marketlerde satılan süt, portakal suyu gibi gıdalarda zamanla oluşabilecek hastalık yapan mikroorganizmaların yok edilmesi, raf ömrünün ve kullanım süresinin uzatılması gibi nedenlerle yapılan bir ısıtma işlemidir.

Bu işlem sırasında besin, yüksek sıcaklıklarla ısıtıldıktan kısa bir süre sonra belirli bir dereceye düşürmek için soğutulmaktadır. Pastörizasyon, insanlığın daha fazla gıdaya erişimi ve birçok hastalığın önlenmesi konusunda modern imkânlara ulaşmamızı sağlamış çok önemli bir buluştur. Ancak doğal haliyle sağlığımıza faydaları olan bazı besinler bu gibi yöntemlerle raf ömrü uzatılmaya çalışıldıkça “ölü gıdalara” da dönüşebilmektedir. C vitamini, enzimler gibi besinler, dış etkenlere karşı çok hassastırlar ve uğradıkları işlemler ve raflarda bekletilmeleri sırasında yok olmaktadırlar. 1

Örneğin, işlenmiş ananas ve portakallar üzerinde yapılan bir araştırmada, taze sıkılmış meyve suları işlendikten ve saklandıktan sonra askorbik asit, yani C vitamini değerlerinin önemli ölçüde azaldığı görülmüştür. 2

Anne sütünün pastörizasyonu üzerine yapılan bir başka araştırmada ise, vücuttaki serbest radikallerin ve toksik maddelerin etkisiz hale getirilmesini sağlayan bir antioksidanın değerlerinde pastörizasyondan sonra önemli ölçüde kayıpların olduğu görülmüştür. 3

Juico detoks suları pastörizasyon gibi işlemlerden geçmemekte ve detoks suyuna herhangi bir katkı maddesi katılmamaktadır. Tamamen doğal olarak hazırlanan detoks suyumuzu bu yüzden 3 gün içerisinde tüketmeli ve bu sürede buzdolabında saklamalısın.

Çiğ: Raw food diyeti de denilen, çiğ gıda ile yani besinlerin en doğal haliyle beslenme şekli son zamanlarda oldukça popülerlik kazandı. Sebze, meyvelerin herhangi bir işlemden geçmemesi, pastörizasyon başlığında da değindiğimiz gibi, besin miktarlarından en iyi şekilde verim alınmasını sağlamaktadır. Bu yüzden detoks suyu yaparken kullanılan malzemelerin kaynatılmamış, pişirilmemiş, kavrulmamış olması çok önemli! Özellikle sebze, meyve dışında, detoks suyuna badem, kaju gibi kuruyemişler de dahil etmek istiyorsan, kavrulmamış, çiğ kuruyemişler tercih etmelisin. Örneğin biz, Juico Beyaz hazırlarken kuruyemiş olarak çiğ kajukullanıyoruz.

İşte bu nedenlerle Juico, detoks sularını sipariş üzerine çiğ sebze, meyve ve kuruyemişlerden soğuk sıkım yöntemiyle üreterek ve pastörizasyondan geçirmeyerek en doğal ve en masum halleriyle hazırlıyor.

Detoks Suyunun Faydaları

Detoks suyu gibi toksin atıcı içeceklerin yararları aşağıdaki gibidir.

Karaciğerin Temizlenmesi: Vücudun detoks merkezi karaciğer, yüksek miktarda toksin maddeye maruz kaldıkça yorulabilmekte ve toksik madde birikimleri oluşabilmektedir. Karaciğer detoksu işte bu yüzden önemlidir. Beslenme düzeninde detoks sularıyla yapacağın geçici değişiklikler sayesinde karaciğerinin toksinlerden arınmasına ve dinlenmesine yardımcı olabilirsin.

Vücut Detoksu: Detoks suyu ile karaciğer haricinde, vücudundaki diğer organların ve sistemlerin dinlendirilmesi ve vücuttan toksinlerin atılmasına da katkıda bulunabilirsin.

Ödem Atma ve Zayıflama: Günlük beslenmende zaman zaman kontrolsüzce beslenerek günlük ihtiyacın olan kaloriden çok daha fazlasını alabiliyorsun. Belirli bir süre için yapacağın detoks suyu programı, alacağın günlük kalori kısıtlı olacağı için ödem atmaya ve kilo vermeye yardımcı olabilir.

3 günlük bir meyve, sebze suyu detoksu programının sağlık faydaları üzerine yapılan bir araştırmaya katılan kişilerin vücut kütle ve ağırlık değerlerinde düşüş görülmüştür. 4

Bu nedenle doğru yapılan bir detoks ile kilo vermek ve detoks suyu ile zayıflamak mümkündür. Ancak detoksun öncelikli amacının toksinlerden arınmak olduğunu, detoks suyu ile zayıflama etkisinin kişiden kişiye değişebileceğini unutmamalısın.

Vitamin ve Mineral Takviyesi: Günlük beslenmen içerisinde vücudunun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin tümünü alman her zaman mümkün olmuyor. İyi tasarlanmış sağlıklı bir detoks suyu programıyla vücuduna vitamin ve mineral takviyesi de yapabilirsin.

Antioksidan Desteği: Detoks suyu, vücuttaki serbest radikallerin zararlarını önlemeye yardımcı olan antioksidanların takviyesi için de beslenmene katkıda bulunabilir.

Detoks suyuyla yapılan 3 günlük bir beslenmenin incelendiği bir araştırmada, detoks diyetinin, lipid peroksidasyonu azalttığı görülmüştür. 5 Lipid peroksidasyon, hücrelerin zarar görmesine neden olabilmekte, bu olayın gerçekleşmesi sırasında ortaya çıkan maddeler de kanserojen özellik taşıyabilmekte ve DNA’ya zarar verebilmektedir. 6

Bir başka araştırmada ise oksidatif stresi yüksek olan ve aktif sigara içen insanların antioksidan seviyelerinde, meyve ve sebze suyu takviyesinden kısa bir süre sonra, sigara içmeyenlerle kıyaslanabilecek bir gelişme görülmüştür. 7

Sindirime Yardımcı Olma: Sindirimi kolaylaştıran yiyeceklerden kırmızı pancar, elma, yaban mersini, havuç, salatalık, tarçın gibi gıdalarla hazırlanan detoks suyu sindirim sistemine yardımcı olabilir.

Daha İyi Hissetme: Özellikle sıvı detoksunun 2. gününde sabah kalktığında kendini daha iyi hissedersen şaşırma! Sindirim sistemin katı beslendiğin zaman gibi yorgun ve dolu olmayacağı için rahatlamış ve daha hafif hissedebilir, güne kendini daha iyi hissederek başlayabilirsin!

Sıvı detoksu yapmaya hazır mısın? Juico’nun detoks suyu programlarıyla toksinlerden arınmaya hemen bugün başla!

1- http://link.springer.com/chapter/10.1007/978-94-011-7030-712
2- http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/030881469090136R
3- http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1651-2227.2008.00870.x/abstract?userIsAuthenticated=false&deniedAccessCustomisedMessage=
4- http://advances.nutrition.org/content/7/1/48A.abstract
5- http://advances.nutrition.org/content/7/1/48A.abstract
6- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?list
uids=10064852&cmd=Retrieve&indexed=google
7- http://apjcn.nhri.org.tw/server/APJCN/16/3/411.pdf