O Bir Doğal Mucize; Kantaron Yağının Faydaları

Kantaron kuşkusuz gerçek bir mucize! Kırlarda kendiliğinden yetişip kolayca bulunabilen kantaron, sayısız faydası olan bir bitki aslında. Kantaron yağı da bu bitkiden elde edilen ve geleneksel tıpta yüzyıllardır yeri olan özel bir ürün. Peki şifa veren bu bitkinin sana ne gibi faydaları var merak ediyor musun? Ama bunu anlamak için önce nasıl yapıldığını öğrensek iyi olur! Çünkü kantaron yağını yapmak öyle kolay ve hızlı bir işlem değil, biraz zaman ve emek istiyor. Ama sonuçları mükemmel!

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Kantaron yağı sarı kantaron çiçeğinden elde edilir. Bu bitkiyi uygun mevsimde pazarlarda veya her zaman aktarda bulabilirsin. Orta boyutlarda bir kavanoza kantaron yağı yapmak için bir demet kantaron alman yeterli. İyice yıkayıp kuruttuğun çiçekleri elinle sapından ayırıp kavanoza atmakla başlayabilirsin işe. Elinle koparman önemli, doğallığını bozmaman için bıçak veya makas kullanmamaya dikkat etmelisin. Çiçeklerin üzerine saf zeytinyağı döküp kavanozun ağzını bir tülbentle sıkıca kapat. Kantaron çiçeklerinin özleri yağa geçmeli. Bunun için de güneşin altına koyup en az 5 gün beklet. Sonra da kavanozun ağzını kendi kapağıyla kapatıp güneşte bekletmeye 45 gün daha devam etmelisin. Çiçeklerin özü yağa geçip kırmızıya yakın bir renk almaya başladığında, kullanımına hazır hale gelmiş demektir. Koyu renk bir şişede ve karanlık bir yerde bekleterek emeklerinin karşılığını alacağına emin olabilirsin.  

Şimdi gelelim yaptığın yağın nerelerde kullanılır konusuna…

kantaron

Kantaron Yağı Ne İşe Yarar?

Doğanın mucizeleri arasında sayabileceğimiz kantaron yağı, insan sağlığı için oldukça faydalı özellikler sunar. Kantaron Yağı, iştah açıcı ve ağrı kesici özellikleriyle öne çıkan, ülser, romatizma, üst solunum yolları enfeksiyonları gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan, antiseptik etkili bir ürün. Tabii ki dikkatli bir şekilde kullanmak önemli. Özellikle kronik bir hastalığın varsa ve düzenli ilaç kullanıyorsan önce mutlaka bir hekime başvurmalısın. Önerilen dozu kesinlikle aşmamalısın. 

Kantaron Yağı Faydalarından İlki: Cildi Yenilemesi  

Kantaron bitkisi ile cildini yepyeni bir görünüme kavuşturacağını söylesek inanır mısın? Kantaron yağı ile cildin yenilenirken sağlıklı ve ışıltılı görünümü artırır. Doğrudan cildin üzerine uygulayarak kırışıklıkları azaltabilirsin. Pürüzsüz ve canlı bir görünüme kavuşurken lekelerden de kurtulabilirsin. Yara, yanık ve sivilce izlerinin yok olmasını herkes ister değil mi? Öyleyse sen de etkileyici özellikleriyle kendini iyi hissetmene yardımcı olacak kantaron yağını hayatına dahil edebilirsin. 

Vücudun ve Saçların İhtiyacı Olan Neme Kavuşsun

Kantaron yağı faydaları sadece yüzünde değil vücudunun birçok yerinde etkisini gösterebilir. Mesela el ve ayaklarındaki çatlaklar. Nemlendirici etkisi sayesinde pürüzsüz bir görünüm mümkün. Düzenli olarak yapacağın kantaron yağı bakımı ile saçlarında gözle görülür bir etki yaratabilirsin. Saçının sağlığını artırırken kırıkları azaltır, dökülmeleri önlersin. Böylece saçın gürleşir ve hatta kepeklenme, egzama gibi cilt problemlerinin de önüne geçer. 

Alerjileri ve Stresi Önlemenin Etkili Yolu 

Antiviral ve antibakteriyel özellikleriyle virüs ve bakterilerle savaşarak seni hastalıklardan koruyan ve bağışıklığını destekleyen kantaron yağı, alerjik bünyeler için etkili çözümler sunar. İltihap oluşumunu engelleyerek hücreleri yenilemesi sayesinde sağlığının düzelmesine katkıda bulunur. Sakinleştirici etkisiyle de gün içinde vücutta biriken stresi atmana yardım eder. 

Mide ve Romatizma Ağrılarına Son

Elbette sadece bu kadar değil. Kantaron yağı iç organlarına da destek verir. Enfeksiyonlara neden olan mikroorganizmalarla savaştığını biliyor muydun? Deride oluşan enfeksiyonlara, mantara, aknelere karşı olağanüstü bir güç gösterebilir. İyileştirme etkisinin yanında leke izlerinin kalma olasılığını da azaltır. 

Kantaron yağı ile sindirim sisteminin düzenlenmesine ne dersin? Evet bu doğru. Hem sistemi düzenler, hem de mide ağrısı ve ülser tedavisinde kullanılır. 

Romatizmal ağrılara, eklem ve kas ağrılarına karşı etkisinden de mutlaka bahsetmemiz gerekir.

Kanamaları Durdurmaya Yardımcı Kantaron Yağı

Damar büzücü özelliği bulunan kantaron, açık yaralar üzerinde de etkili. Kanayan yaraya sürdüğünde kanamanın durduğuna şaşırma. Demek oluyor ki, kantaron yağı ile şifa bulmak artık hiç de zor değil.

Bazı kaynaklar:

www.medicalpark.com.tr/kantaron-yaginin-faydalari/hg-2261

www.poxox.com/2019/03/how-to-apply-centaury-kantaron-oil-to.html

www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5596533/