Ketojenik Diyet Nedir, Nasıl Yapılır?

Hep yaptığın diyetlerden sıkıldın mı? Artık kilo veremediğini mi düşünüyorsun? Makarnaları, sosları görünce için mi gidiyor? O zaman sıkı dur. Ketojenik diyet tam sana göre! Son zamanlarda da çok revaçta. Peki bu kadar popüler olan bu ketojenik diyet nedir, yaparken nelere dikkat etmelisin?

Ketojenik Diyet Nedir?

Bu diyet, adı biraz değişik olan ve bildiğin tüm diyetleri unutturan bir diyet çeşidi. Karbonhidrat ve proteinin çok az alındığı, bunun yerine de yağ alımının fazla olduğu bir diyet olan ketojenik diyet, aslında bir beslenme çeşidi. Evet yanlış duymadın! Yağ yiyerek zayıflamış oluyorsun. Üstelik aç kalmıyorsun. Diyette kullanacağın soslar da “diyet yapıyorum hiçbir şey yiyemem” kalıbından çıkmanı sağlıyor. Ketojenik diyet ilk keşfedildiği zamanlarda beslenme çeşidi olarak kullanılıyordu. Uygulanan hastalarda yağ yakımı gözlemlendiği için de diyetler arasında yerini aldı.

Ketojenik Diyet Neden Yapılır?

Vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi glikozdan, proteinlerden ve karbonhidratlardan harcar. Yağları da kullanmadığın için vücudunda depolarsın. Bu depolama süreci de kilo almana sebep olur. Ketojenik diyette protein ve karbonhidratlar az, yağlar fazla olduğu için vücudun enerjiyi yağdan harcar. Böylece de depolama gerçekleşemez ve kilo verirsin. Bunun dışında epilepsi ve kanser hastalarında da bir beslenme şekli olarak ara ara kullanılır. Ancak bu beslenme çeşidinde birtakım yan etkiler de olduğundan hekim kontrolünde yapılması uygun görülür. Eğer bu diyette karar kıldıysan mutlaka doktorunla birlikte planlama yapmalısın. Bu diyeti yaparsan standart biçimi senin için daha uygun olur. Onun dışında hedefe göre, döngüsel ve yüksek proteinli olan türleri de vardır. Fakat döngüsel ve hedefli diyeti sporcular ve vücut geliştiriciler uygular. Standart diyete göre daha ileri boyutlu ve ağır türlerdir.

Ketojenik Diyet Listesinde Neler Bulunur?

Ketojenik diyet ne yenirden çok nasıl yenir sorusunun cevabını verir bize. Ketojenik diyet yapanlar diğer diyetlerde yasak olan çoğu şeyi yiyebilirler. Krema, kaşar peyniri, tam yağlı peynirler gibi yağ oranı yüksek besinler bunlardan bazıları. Yani bu diyeti uygularsan şeker ve şekerli bir şeyler tüketemezsin. Örneğin çay ve kahveyi şekersiz olmak koşuluyla içebilirsin. Hatta kahvene krema da ekleyebilirsin. Aslında klasik diyet algılarının dışına çıkar. Sen de sıradan diyetlerden sıkıldıysan bu diyeti uygulayabilirsin. Et, yeşil sebzeler, avokado, brokoli, badem, kaju gibi gıdalar da yine ketojenik diyet yaparken yenebilecek şeyler. Tabii ketojenik diyette de yenmemesi gereken, yasak olan gıdalar var. Meyveler, kuru baklagiller, patates, pirinç gibi besinler de bu diyetin yasaklılarından.

Ketojenik Diyetin Yan Etkisi Olur mu?

Vücudunun beslenme ve kilo verme alışkanlıklarını değiştirmek için bu diyeti yapabilirsin. Ketojenik diyet uyguluyorsan lifli gıda almamaya bağlı olarak kabızlık sorunu yaşayabilirsin. Beslenmende karbonhidrat tüketimin çok az olduğu için ve yağ ağırlıklı beslendiğin için uzun süre devam etmemelisin. Ketojenik diyet yaparken vücudun açlığa ya da bu tipte beslenmeye uyum sağlamaya çalışır. Bu nedenle metabolizman yavaşlayabilir. Metabolizmanın yavaşlaması sonucunda da diyeti bıraktıktan sonra verdiğin kiloları alma ihtimalin de var tabii. Beslenme alışkanlığının değişmesi güç kaybı yaşamana da sebep olabilir. Doktoruna danışarak onun uygun gördüğü durumlarda uygulamalısın. Üstelik diyetinin dışında bir şeyler kullanmamalısın. Yemek saatlerine ve porsiyonlarına dikkat etmelisin. Su tüketimini de ihmal etmemelisin.

Ketojenik Diyet Menü Örnekleri

Ketojenik diyet örneği hazırlanırken yağın karbonhidrat ve protein toplamına oranına göre bir liste yapılır. Kişinin kilosuna ve beslenme düzenine göre bir diyet hazırlanır. Yani kişiye özeldir. Çünkü herkesin kilosuna göre alacağı yağ ve karbonhidrat oranı değişiklik gösterir. Yemeklerin %60’ı yağdan oluşur. Liste genellikle kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinden oluşan üç öğün olarak planlanır. Ancak ara öğün uygulandığı durumlar da olabilir.

Eğer 3 ana öğün olacaksa şöyle bir liste olabilir:

Kahvaltı: Peynirli omlet ve yanında domates ile fesleğenden oluşan bir salata

Öğle Yemeği: Zeytinyağlı, peynirli tavuk salatası

Akşam Yemeği: Tereyağlı somon

Ara öğünün de olduğu bir liste ise şu şekilde olabilir:

Öğle: Tereyağlı omlet ve bir kase brokoli

Ara Öğün: Yulaf ezmesi ve bir kase ev yoğurdu

Akşam: 6-7 tane fırında köfte ve bir avuç kadar yer fıstığı