Selülit Nedir Ve Nasıl Geçer?

Selülitlerinden rahatsız mısın? Vücudunun muhtelif yerlerinde meydana gelen pütürlü görünümden dolayı özgüven kaybı mı yaşıyorsun? Hiç moralini bozma. Çünkü selülit bir kader değil! Uygun tekniklerle kolaylıkla giderilebilir. Önemli olan tek şey “selülit nasıl geçer” sorusunun yanıtına doğru referanslarla ilerlemek! Selülit, sıklıkla karın, kalça ve uyluk bölgesindeki deri ve deri altı yağ dokusunu etkileyen metabolik bir bozukluktur. Yağ hücreleri deri altında birikir, genişler ve girintili çıkıntılı bir portakal kabuğu görüntüsü meydana getirir. Yapılan araştırmalara göre bireyler arasında selülitin görülme sıklığı %80’den fazladır ve yaş ilerledikçe bu oran artar. Üstelik östrojen yağ birikimini, dolayısıyla selüliti arttırdığından kadınlarda daha fazla görülür. Peki, selülit nasıl geçer?

Bacaklardaki Selülit Nasıl Geçer? 

Bu sorunun birçok yanıtı var. Sağlıksız beslenme, kilo alımı veya kilo kaybı, sigara kullanımı, dar kıyafetler, genetik etmenler veya hormonal değişiklikler selülit oluşumuna zemin hazırlar. Yani diyet, egzersiz veya sağlıklı beslenme konularından herhangi birine dikkat etsen bile vücudunun herhangi bir kısmında selülit meydana gelebilir. Bu yüzden selülit sorununu kalıcı olarak çözmek için sıkı ve disiplinli bir program uygulaman gerekir. Diğer bir deyişle 1 haftada selülit nasıl gider, sorusuna yanıt arayanlara verilecek tek bir yanıt var: Süre kısıtlaması yapmadan kalıcı bir çözüm için daha fazla çalışmalısın. Bu problemden bir an önce kurtulmak isteyenlerdensen ve en kısa sürede selülit nasıl geçer diye merak ediyorsan; aşağıda sıraladığımız birden fazla doğal yöntemi bir arada uygulayarak selülit riskini minimuma indirebilirsin. 

Selülit Nasıl Geçer Egzersiz İle Tabii ki! 

Selülit nasıl geçer sorusunun ilk yanıtı elbette spor! Çünkü spor, yağları yakmanın en etkili yoludur; kilo vermeni sağlar, cildine ait herhangi bir bölgeyi daha sık ve pürüzsüz bir görünüme kavuşturur. Söz konusu selülit olduğundan egzersizlerini bacak, kalça ve karın ekseninde tutarak etkili bir sonuç alabilirsin. Örneğin; spor salonundaki sıkı bir squat egzersizi kalçalardaki selülit nasıl geçer sorusunun tam karşılığıdır.

Selülit Kremlerini Unut!

Selülit karşıtı kremler maalesef bilimsel verilerle uyumlu değil. Çünkü selüliti meydana getiren etmenler cildin yüzeyinde değil, derinin altında açığa çıkar; dolayısıyla tenine sürdüğün bir kremin pek bir etkisi olmaz. En kaliteli olanları bile en fazla geçici bir etki yaratır.

Beslenmene Dikkat Et

Selülit nasıl geçer sorusunun kilit yanıtı: Doğru beslenme alışkanlığı! Selüliti azaltmaya yardımcı olan maddeleri barındırması bakımından limon, lahana, brokoli, karnabahar, domates ve yoğurt gibi besinleri yemeklerinde bolca kullan. Kola, meyve suyu ve konserve yiyeceklerden uzak dur. Aşırı yağlı besinler selülit oluşumunu tetiklediği için yemeklerde yer verme. Son olarak kelp isimli deniz yosunu yağ yakımı konusunda oldukça etkili; bu yosun türünü tüketerek istenmeyen yağlardan kurtulabilir, dolayısıyla selüliti azaltabilirsin. 

Bolca Su Tüket

Yağ tabakalarının arasına gizlenen toksinler selülitin belirginleşmesine neden olur. Her gün bol miktarda su içerek bu zararlı toksinleri vücudundan atabilirsin. Ayrıca su tenin gergin yapısını arttırdığından selülite karşı doğal bir etki yaratır.  

Şeker Ve Tuz Kullanımını Azalt

Şeker, yağ hücrelerinde depolanarak selüliti arttırır. Diğer yandan tuz tükettiğin sıvıyı vücutta tutarak hormonal bozukluğa yol açar ve selülite neden olabilir. Ayrıca yoğun tuz ve şeker kullanımı sağlık açısından zararlıdır. Bu yüzden bu beyaz ikiliyi azaltarak hem sağlığını koruyabilir, hem de selülit riskini azaltabilirsin. 

Alkol Ve Sigara Kullanımına Veda Et 

Alkol ve sigaranın kan dolaşımı üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Ayrıca sigara damarların daralmasına yol açarak cildin yeterli beslenmesini önler, böylece selülit oluşumunu hızlandırır. Alkol ve sigara selülit nasıl geçer sorusunun yanıtı kesinlikle değildir.        

Stresli Yaşamdan Uzak Dur

Stres, vücudun vitamin ve mineral kaybetmesine yol açar. Böylece bağışıklık sistemine zarar verir, metabolizmayı sekteye uğratarak aşırı kilo almaya neden olur ve selüliti artırır. Bu yüzden stresten uzak, sakin ve rahat bir yaşam sürerek -en azından bu konuda çaba göstererek- cildinin sağlığına kavuşmasını sağlayabilirsin.

Masaj Etkili Bir Yöntemdir

Eğer selülit nasıl geçer sorusu hâlâ aklını kurcalıyorsa o hâlde sunacağımız bir alternatif daha var: Masaj. Masaj aletlerinden faydalanarak ilgili bölgeye yapacağın ya da yaptıracağın düzenli masaj seansları, selüliti azaltmaya yardımcı olur. Masajın yarattığı sürtünme pürüzlü deri tabakasını yumuşatır ve gevşetir. Kan dolaşımını hızlandırarak vücuttaki fazla sıvıyı atmanı sağlar. Bu yöntemi kullanarak bacak ve kalçadaki selülit nasıl geçer sorusuna yanıt bulabilirsin ancak sıraladığımız yöntemlerin hepsini uygulaman; sorunun tamamen hayatından çıkmasını sağlar!