Basit ve Etkili 10 Bel İnceltme Hareketi

İnce bel herkes gibi senin de hayalini süslüyordur muhakkak. Ve bunun için birçok yöntem denemene rağmen ya istediğin sonucu alamıyor veya sağlığın için yolunda gitmeyen durumlar meydana geldiği an, geri adım atıp tüm kazanımlara rağmen her şeyi bir köşeye atıveriyorsun. Peki, hem istediğin sonucu alabileceğin ve bunu kısa sürede başarabileceğin hem de sağlığın için zarar yerine faydalı olduğunu göreceğin bazı yöntemlere ne dersin? Üstelik bu yöntemlerle sadece bel inceltme değil; aynı zamanda sağlıklı yaşamın da kapılarını sonuna değin aralayabileceksin. Unutma bel inceltme o kadar da zor değil, hatta hiç zor değil. Sadece kararlılık, doğru bel inceltme programı ve hareket uygulamaları ile birlikte doğru beslenme ihtiyacın olacak şeyler. Omuz, kalça ve bacaklarını egzersizlerde doğru pozisyonda kullandığına inandığın an; artık senin için ince bele sahip olmak bir rüyanın ötesine geçecek! Eğer hazırsan uygulayabileceğin hareketlere hemen başlayalım! Zarif ve estetik bir ince bele sahip olmak için işte bizden sana basit ve etkili bel inceltme hareketleri… 

1. Squat to Rotating Press (Çömelirken Baskılı Dönme)

Ayaklar kalçadan biraz daha geniş olacak şekilde dur, dambılları vücudun önünde bir arada tut. Kalçaları geriye doğru it ve dizleri bükerek yere çömel ve zeminde dambılları düz tutarak bunu 3 set şeklinde 12 kez tekrarla. Her bir tekrarda dambılları yan hizaya getirerek indiğinde serbest bırak. Bu bel inceltme için en çok önem verilen egzersizlerin başında geliyor.

2. Reaching Row (Hiza Çizgisine Yetişme)

Bel inceltme için en iyi olan egzersizlerden biride Reaching Row! Bunun için bir çift dambıl al ve sağ ayağını öne doğru iterek düz bir şekilde diğer ayağını çömelt. Çömelen ayağın yaklaşık 45 derece kalçadan öne doğru gerilecek şekilde gelsin ve diğer bacağın yukarı bakacak şekilde dambılları yukarı kaldır. Kalkarken de, vücudun arkasında sol dirseği bük, dirseği yana doğru aç ve omuzun önündeki ağırlığı kendine doğru çek. 3 set ve 12 tekrar şeklinde yap.

3. Curtsy Curl (Düz Bacak Bükme)

Sol taraftan bir dambıl alarak sol bacağına ağırlığı kaydır. Sağ bacağını soldan arkaya doğru çaprazla ve aşağı eğimli bir hamle haline getir, her iki dizini bük ve kalçalardan hafifçe öne doğru hareket ederek halterin sol bacağın dışına kadar uzanmasını sağla. Bunu 3 set şeklinde 12 kez tekrarla. Bel inceltme için daha iyi sonuç aldığında bunu 4 sete ve 16 tekrara çıkarabilirsin.

4. Balancing Triceps Extension (3 Ayrı Kas Germesi)

Bir çift dambıl al ve sağ bacak dengede hafifçe bükülmüş, sol bacak kalçanın alt kısmında genişletilmiş şekilde, halterleri başının arkasında tut, dirsekler kulağa yakın şekilde bükülmüş olarak dambılları kaldır ve bir sonraki turda indir. Bunu da 3 set halinde 12 tekrarla yap.

5. Side Plank with Reach Under (Alttan Yan Kısma Doğru Bükülme)

Sol taraftan bir halter al ve üst gövdeyi sağ dirsek ve ön kol üzerinde yukarı kaldırarak alt kısma doğru ger. Destek için alt dizini bük ve gövde ayak bileklerinden omuzlara doğru düz bir çizgi oluşana kadar kalçaları kaldır. Soldan kolu, yandan bakacak şekilde elinin erişebileceğe yere kadar uzat. Bunu 3 set 12 tekrar şeklinde yap.

6. Bicycle Crunches (Bisiklet Egzersizi)

En basit olan bu egzersizde iki elini birbirine geçirirek ensene yapıştır ve her defasında bir ayağın öne diğeri arkaya gelecek şekilde bisiklet sür. Bu egzersizi 4 set ve 12 tekrar şeklinde yap.

7- Dumbbell Side Bend (Dambıl Sağ Kol)

Dambılın bir tanesini alarak sadece sağ elinde tutarak sağ ve sola doğru yayılarak bu hareketi 4 tur 12 tekrar şeklinde yapabilirsin.

8- Heel Touchers (Topuk Dokunuşları)

Yere uzanarak sırtını tamamı ile yere verdikten sonra bir sağa bir sola ellerini topuklarına doğru değirmeye çalışarak bunu 3 set 12 tekrar şeklinde yap.

9- Plank Hip Dips (Kalça Değirme Hareketi)

Bu harekette dirseklerin yerde sabit olacak şekilde kalçanı bir sağ bir sola yere değecek şekilde getirip götür ve bunu 3 set 12 tekrar şeklinde yap.

10- Triangle Crunch ( Üçgen Hareketi)

Burada kol, bacak ve omuzları çalıştırmak için sol eli yerden güç alacak şekilde sabitle. Sağ kolu enseye daya ve sağ ayağı göğüs kafesi hizasına getirmeye çalış. Bunu 3 set 12 tekrar şeklinde yap.

Bel İnceltme Hareketlerini Yapmadan Önce Dikkat!

Bel inceltme hareketleri, sadece bel değil; ayak, kalça ve boyun koordinasyonunun tamamını doğru yapmanı gerektirir. Bu yüzden bel inceltme egzersizlerinde çok yönlü düşünmelisin.  Haftalık Program: Haftada ortalama 4 gün bu hareketleri düzenli bir şekilde yapmalısın. Bunun için kendine en az 3 gün ayarlamalısın. Elbette günlük olarak yapman, çok daha iyi ve daha hızlı sonuç almanı sağlarken haliyle bel inceltme hareketleri ile birlikte düzenli spor yapmış olacaksın.
Setler Nasıl Olmalı: Her egzersizi 1 set şeklinde yap. Tam devreyi 3 kez yap, gerekirse devreler arasında 45 ila 60 saniye dinlenebilirsin.
Toplam Süre: 30 dakikaya kadar
İhtiyacın olacak şeyler: Serbest ağırlıklar