Popüler Bir Beslenme Modeli: Ayran Detoksu

Sosyal medyada gezinirken karşına her gün başka bir diyet modeli çıkıyor. Sen her gün farklı bir beslenme programıyla tanışıyorken, tüm dijital kanallar güzellik algını, hayalindeki bedeni, en sevdiğin yemeğin ne olduğunu ve hatta mutluyken/mutsuzken ne yemek istediğini bile zihnine aşılıyor. Kafan hayli karışıyor ve sonra diyete başlama kararı alıyorsun. Artık temiz besleneceksin, egzersiz yapacaksın ve hayalindeki bedene kavuşacaksın. Ama o da ne! Gıda endüstrisinin bugün geldiği noktada gerçek bir besine ulaşmak öyle zor ki… Anlaşılan kendi yemeğini kendin yapmak zorunda kalacaksın. Ama koca bir engelin daha var; çok yoğun çalışıyorsun ve zamanın yok! Öyleyse kısa süre uygulayacağın, hızlı kilo vereceğin ve hazırlaması kolay bir diyet araştırıyorsun. Hmm mesela ayran detoksu… “Neden olmasın?” diyorsun ama çok çeşitli fikirlerin dönüp durduğu bir mecrada ayran detoksu ile ilgili de temiz bilgiye ulaşmakta zorlanıyorsun muhtemelen. Eğer bahsettiğimiz kişi sensen, bu yazı senin için! Birazdan ayran detoksu nedir, ayran detoksunun faydaları nedir, ayran detoksu nasıl yapılır ve ayran detoksu gerçekten gerekli midir sorularının tertemiz cevaplarını bulacaksın. Öyleyse başlayalım!  

Ayran Detoksu Nedir

Ayran aşı detoksu, sodalı ayran detoksu gibi isimlerle de karşına çıkabilecek olan ayran detoksu, adından da anlayacağın üzere, neredeyse tüm öğünlerinde ayran ve ayranlı besinler içeren bir beslenme modelidir. Yani ayran detoksu tek tip bir beslenme modeli değil, farklı besin gruplarını da dengeli bir şekilde barındırabilen, ayranı bol bir diyet programıdır.  

Ayran Detoksunun Faydaları Nedir? 

Paketli ve işlenmiş gıdalardan uzak kalırsın ki bu sadece ayran detoksuna özgü bir özellik değildir. Tüm diyet modellerinde zaten katkı maddeli, uzun raf ömürlü, fazla işlemden geçmiş ve besinsel değeri kalmamış ürünlerin kullanımı önerilmez. Ancak günlük beslenmenin içinde zararlı besinlerden uzak durmak senin için çok zor olabilir, hepimiz için çok zor. Eğer ayran detoksu yapmak seni zararlı besinlere meydan okumak konusunda motive ediyorsa, tercih edebilirsin. 

Ayran detoksu tek tip bir beslenme modeli değildir. Bir süt ürünü olan ayran, protein, yağ ve karbonhidrat içeriğinin yanı sıra sağlığımız için olmazsa olmaz probiyotikleri ile zaten dengeli bir besindir. Ayrıca yanına tahıl, sebze, meyve, kurubaklagiller, kabuklu yemişler de eklenince dengeli bir diyet programı haline gelebilir. Önemli olan, bu dengeyi sağlayabilmen.  

Ayran Detoksu Nasıl Yapılır

Ayran detoksunda haşlanmış yumurta, beyaz peynir, söğüş sebze gibi hafif ve proteinli bir kahvaltıyla güne başlanması önerilir. Günün diğer öğünlerinde ise ayran aşı çorbası içilir. İstersen ara öğün olarak aşağıda yer alan sodalı ayran tarifimizi de değerlendirebilirsin.  

Ayran Aşı Çorbası Tarifi

Malzemeler:

 • 6 yemek kaşığı yeşil mercimek
 • 8 yemek kaşığı buğday
 • 6 yemek kaşığı nohut
 • 1 kilo yoğurt
 • 1 litre su
 • Zeytinyağı
 • Nane
 • Ceviz
 • Tuz
Hazırlanışı: Yeşil mercimek, nohut ve buğdayı haşlıyorsun ve tüm malzemeleri güzelce karıştırıyorsun. Dilersen içine biraz da ceviz ilave edebilirsin. Ardından çok az tuz ve ayranı karışıma ekleyebilirsin. Üzerini nane ve çok az zeytinyağıyla süsleyebilirsin. 

Sodalı Ayran

Malzemeler: 
 • 1 şişe sade maden suyu
 • 3 yemek kaşığı yoğurt (yağsız ya da yarım yağlı)
 • 1/2 limonun suyu 
Hazırlanışı: Yoğurdu çırptıktan ve ayran kıvamına getirdikten sonra (su katmadan) üzerine limon suyunu sıkmalısın. Hemen ardından da yavaş yavaş sodayı ekleyebilirsin. Aman dikkat; hızlı döktüğün anda köpürüp taşabilir. 

Ayran Detoksu Gerekli midir? 

Fit olmak için ayran detoksu yapmak zorunda değilsin elbette. Ayran detoksu da birçok detoks programı gibi aslında bir motivasyon meselesidir. Detoks programları aslında hep şu düşünceye dayanır: “Madem beslenme düzenimi kontrol edemiyorum, öyleyse birkaç gün çok katı bir inziva diyeti yapayım ki yanlış beslenme düzenimden uzaklaşayım.” Sen de kötü beslenme düzeninin pençesinden bir türlü kurtulamıyorsan, beslenmene çeki düzen verebileceğin bir yöntem olarak ayran detoksundan faydalanabilirsin. Birkaç gün sadece belli besinlerle beslenerek, kendini yanlış beslenme alışkanlıklarından uzaklaştırabilirsin. Ancak bilmelisin ki ayran detoksu bir iksir değil, sadece bir beslenme tercihidir. Ayran detoksunun seni hayal ettiğin bedene kavuşturacağını söyleyenlere kulağını kapat. Sadece sağlığın için, zararlı gıda ürünlerinden uzaklaşmak için ve sadece sen istediğin için yap. Ayran detoksu eğrisiyle doğrusuyla budur, seni motive edecekse, hadi buyur!