Narın Sağlığımıza 8 Faydası

Nar pek çoğumuzun çok sevdiği ama soyması ve ayıklaması zor olduğu için pek tüketmediği bir meyve. Ancak narın 8 faydasından bahsettiğimiz bu yazıyı okuduktan sonra bu zahmete değeceğini düşünebilir ya da nar tüketmenin başka yollarını bulabilirsin. Peki nedir bu narın zengin bileşenlerin sağlığımıza etkileri?

1. Yüksek tansiyonu düşürür.

Deneysel çalışmalar nar suyunun yüksek tansiyonu düşürdüğünü göstermiştir. Hipertansiyon hastalarında tansiyonu dengelemek amacıyla kullanılan ilaçlar ile aynı etki mekanizmasını izleyen nar suyu; ayrıca potasyum, kalsiyum ve magnezyum içeriğiyle de kan basıncını düşürür.

2. Kandaki kötü kolesterol düzeylerini iyileştiricidir.

Kötü kolesterolü yüksek olan insanların yapması gereken ilk şey kolesterollü besinlerden uzak durmak mıdır yoksa kan kolesterolünü yükselten etkenleri ortadan kaldırmak mı? Tahmin edersin ki konuyu kökünden çözmek her zaman en sağlam tekniktir. Kötü kolesterolün yükselmesini sağlayan toksinler için doğru yöntemlerle tüketilen bitkisel kaynakların tamamı tedavi edicidir. Narın bol miktarda bitkisel kimyasallar içermesi ise kötü kolesterolü yükselten etmenlere karşı onu daha güçlü kılıyor.

3. Damar sertliğini iyileştiricidir.

Damar sertliği, tansiyon yüksekliği, kolesterol hastalığı, diyabet ve kilo problemleri… Hepsi birbiriyle ilişkili ve birbirini tetikleyici hastalıklardır. Damar sertliği tüm mekanizmayı olumsuz yönde etkileyen bir problemdir. Nar suyunun faydaları arasında yer alan damar sertliğini azaltıcı etkisi, damarların esnemesinde etkili olan nitrik oksitin üretimini uyarmasından kaynaklanır.

4. Diyabetin oluşumunu ve diyabetin sebep olduğu problemleri hafifletir.

Narın antioksidan kapasitesi diyabet hastalığının oluşumunu dolaylı yoldan engelleyicidir. Ayrıca diyabetli bireylerde gözlenen dolaşım sistemi problemlerini azalttığı için diyabetin gelişimini de hafifletmiş olur. Böylece diyabet hastalığının mümkün olduğunca geri dönüşü sağlanabilir.

5. Cilt kanserine karşı koruyucu etkisi vardır.

Nar çekirdeğinde bulunan yağ asitlerinin güneşin zararlı ışınları karşısında cildi koruyucu ve hücrelerin yenilenmesini tetikleyici etkisi olduğu gözlenmiştir. Bu faydası derinin onarımına destek olmasından kaynaklanır.

6. Menopoz dönemi semptomlarını hafifletir.

Narın içerdiği fitoöstrojen isimli bir bileşen, menopozun sebep olduğu depresyon ve kemik erimesi belirtilerini önleyici etkilere sahiptir.

7. Hastalık yapan bakteri ve virüslere karşı savaşır.

İçerdiği fenolik bileşikler sayesinde bakteri ve virüsleri öldürücü etkisiyle enfeksiyon hastalıklarını önler.

8. Oksidatif stresi azaltır.

Yani vücudumuzda biriken ve her hücremize zarar vermeyi amaçlayan radikal maddeleri etkisiz hale getirerek bu maddelerin vücudumuzda oluşturduğu stresi azaltır. Bitkisel beslenmenin en güzel yanı belki de budur. 😊