İstanbul’daki Organik Ürün Pazarları ve Organik Marketler

Sen de gerçek domates ve salatalığın mis kokusunu özledin değil mi? Her gün nasıl, hangi ilaçlarla üretildiği belli olmayan, zararlı olduğunu üretenlerin bile kabul ettiği şeyleri tüketmekten sıkıldın mı? Sana da şeytan “bas istifayı, soluğu en yakın Ege kasabasında al” mı diyor? Dur, yapma! Havası, suyu, kırmızı yanaklı insanları olmasa da Anadolu’nun organik lezzetlerini, doğal temizlik ürünlerini size sunan organik marketler ve organik pazarlar İstanbul’da.

Hızla artan insan popülasyonuna gıda yetiştirmek, karlılığı artırmak ve üretim süreçlerini hızlandırmak gibi bir çok sebepten dolayı gıda üretiminde yılda yıla daha fazla hormonlar suni gübreler ve çeşitli kimyasallar kullanılmaya başlandı.

Organik gıdalar, tohumlarının üretimi, ekimi yetiştirilmesi, saklanması ve paketlenmesi aşamalarının hiç birinde herhangi kimyasal işlem görmeyen besinler.

Hızla artan hastalıklar ve beslenme bozuklukları ile birlikte günümüzde sağlıklı ve doğal beslenmeye olan bilincin artması ile organik ürünler artık daha fazla ön planda ve ulaşılabilir yerlerde.

Organik gıdaları bir kere tadınca marketlerde satılan ürünlerin aslında ne kadar tatsız ve yapay olduğunu bir kere daha anlıyor insan. Domatesin kokusu, salatalığın tadı, yumurtasının sarısının rengi…Aynı zamanda organik ürünler içerisindeki besin değerlerini minimum oranda kaybettiği için çok daha besleyici.

Özlediğiniz mis kokulu meyveler, lezzetli sebzeler, güvenle yiyebileceğiniz yumurtalar ve et ürünleri, hem kendiniz hem sevdiklerinizin tenini koruyarak çamaşırlarınızda ve evinizde kullanabileceğiniz temizlik ürünleri, giysiler, kişisel bakım ürünleri ve dahası artık İstanbul’da. Eminiz sana yakın bir semtte de bir organik Pazar vardır. Senin için İstanbul’daki organik pazarların ve organik dükkanların açık olduğu günleri ve adreslerini bir araya getirdik.

Organik Pazarlar

Feriköy (Şişli) Organik Pazarı

2006’dan beri Cumartesi günleri açık olan bu Pazar’da 800’den fazla çiftlikten gelen 200’den fazla çeşit ürün bulmak mümkün. Üstelik Metro ile ulaşım da oldukça kolay.

Adres: Cumhuriyet Mah. Gökkuşağı Sok. Feriköy, Şişli

Zeytinburnu Organik Halk Pazarı

Cumartesi günleri açık olan bu pazardaki zengin meyve çeşitleri iştah kabartıyor. Bazılarını Zeytinburnu uzak gelebilir ancak toplu taşıma ile ulaşım oldukça kolay. Topkapı Metro ve Metrobüs duraklarına yalnızca 150 metre. Aynı zamanda otoparkı da ücretsiz.

Topkapı Merkez Efendi Camii yanı.

Kadıköy Belediyesi Organik Halk Pazarı

Anadolu yakasında oturanların favorisi Kadıköy Belediyesi Organik Halk Pazarı 2010 yılında beri Çarşamba günleri kuruluyor. Sertifikalı meyve ve sebzeler dışında kurutulmuş organik ürünleri de bulabilirsin. Kadıköy pazarının en ilginç yanı ise alışılanın dışında bu pazarda bağırarak ürünleri tanıtmanın yasak olması. Oldukça sakin ve nezih bir alışveriş ortamı var.

Not: Türkiye’nin farklı illerinden sertifikalı organik ürün yetiştiricileri ürünleri en taze haliyle alabilmemiz için pazarın 1 gün öncesinde taptaze getiriyorlar.

Adres: Özgürlük Parkı, Selamiçeşme, Göztepe, Kadıköy

Organikanyon

Levent’te bulunan Kanyon alışveriş merkezinde yiyecek, temiz ürünleri kıyafet her tür organik ürünü bulabilirisin.

Hem buraya kadar gelmişken aynı katta bulunan Juico Kanyon Kanyon şubesine de uğramak istersin belki de.

Adres: B2 Katı – Kanyon Alışveriş Merkezi, Büyükdere Caddesi No:185, Levent

Beylikdüzü Organik Pazarı

Cumartesi günleri kurulan bu pazarda organik yumurta, meyve ve sebzelerin yanı sıra şampuan dahi tüm organik temizlik ürünlerini bulabilirsiniz.

Adres: Anadolu Caddesi ve Osmanlı Caddesinin kesiştiği köşede “Beylikdüzü Çarşamba Pazarı” olarak bilinen alanda.

Bakırköy Organik Halk Pazarı

Cuma günleri 10.00 ile 20.00 arası Airport Alışveriş Merkezinin arkasında bulunan açık otoparkta kuruluyor.

Küçükçekmece Ekolojik Pazarı

Yaklaşık 2 sene önce açılan, Pazar günleri kurulan, Küçükçekmece Ekolojik Pazarı oldukça geniş bir alanda yüksek tezgah sayısı ile sebze, meyve, et ürünleri, süt ürünleri, tahıl, bakliyat, zeytinyağı, bal, kuruyemiş ve kozmetik ürünleri gibi geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.

Arenapark Alışveriş ve Yaşam merkezinin otoparkında bulunması ile alışverişinizle birlikte keyifli bir Pazar günü geçirme imkanı da sunuyor.

Adres: Atakent Mh., Çiçekli Vadi Cd. No:1, Küçükçekmece

Maltepe Organik Halk Pazarı

Ekolojik Üreticiler Derneğin’nin işbirliği ile kurulan bu pazardaki ürünler uzman ziraat mühendisleri tarafından denetleniyor. Pazar günleri saat 08.00 ile 19.00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Altayçeşme Mahallesi, Kışlalı Caddesi, No:18, Maltepe

Kartal Belediyesi Ekolojik Pazar

2012 yılında kurulan ve Pazar günleri açık olan bu pazarda organik gıda alışverişinizi yapmak dışında çevresinde bulunan çeşitli sanat etkinliklerini de ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Kartal Meydanı

Marketler ve Dükkanlar

Kırkambar

2009 yılında beri Beşiktaş’ta bulunan Kırkambar’da 10’larca çeşit organik ve natürel bitki çayları, yağlar, bal, tahıl ve bakliyat‘ın yanısıra şampuan, diş macunu, kremler, sabun ve ev temizlik ürünleri bulabilirsin.

Adres: Sinanpaşa, Kazan Sk. 23, Beşiktaş

Serente Organik

Ordu’da büyümüş, Fransa’da yaşamış bir kadının anne olunca çocuklarına şehirde doğal besin bulma çabasıyla doğan Etilerdeki bu tatlı organik dükkanda meyve, sebze, süt ürünleri, bakliyat, bal, ekmek ve bebek ürünleri bulmanız mümkün.

Not: Meyve ve sebzeler Ordu’dan kendi bahçelerinden geliyor.

Adres: Haydar Aliyev Cad No:2 2B Zeytinoğlu, Akatlar

EkoOrganik

2007’den beri hizmet veren bu organik markette kozmetikten oyuncağa, etten çikolataya, mama’dan sebzeye kadar her çeşit ürünü bulmanız mümkün. Beylikdüzünde bulunan market size uzak geldiyse internet üzerinden de sipariş verebilirsiniz.

Adres:Beylikdüzü OSB Birlik Sanayi Sitesi Keleşoğlu Plaza No: ¾, 3. Caddesi

City Farm

City Farm’ın ürünlerini süpermarketler de mutlaka görmüşsünüzdür.
Süt ürünleri, et çeşitleri, meyve ve sebzeler, kuruyemiş, tahıllar ve temizlik ürünleri dahil aklınıza gelebilecek her tür organik ürünü City Farmlar’da bulabilirsiniz.

İstanbulun birçok semtinde şubesi bulunan City Farm’ı alışverişte uğranılacak yerler listenize eklemeni öneririz.

 

 

Şubeler:

Bağdat Caddesi: Bağdat Cad. No:289, Caddebostan 

İstinye Park: İstinye Park Alışveriş Merkezi İstinye Pazarı Kat:-2, No:28 İstinye Yeşilyurt: Ekin Sokak, 23/6
Nişantaşı: Vali Konağı Caddesi no:90/A

Anadolu Hisarı: Atatürk Caddesi, Göksu Plaza, No:13/1, Anadolu Hisarı, Beykoz.

Ecolife Organik Vegan Dükkan

Organik ürünlerin yanısıra vegan, vejeteryan, hayvan dostu ve ekolojik ürünlerinde bulunduğu bu dükkanda ki ürünleri internet sitesinden de sipariş etmeniz mümkün.

Adres: Sıraselviler Cad. Soğancı Sok No:8/C Cihangir, Beyoğlu

Bonus: Balya Organik Health Food Store

Bu tatlı mekanda satılan ürünler dışında kendi yaptıkları lezzetli yemekleri de yiyebilir, organik kahve içebilirsiniz.

Adres: Cihangir Mahallesi, Defterdar Yokuşu, Batarya Sokak, No 16, Beyoğlu, İstanbul

Referanslar:

http://yemek.com/istanbuldaki-organik-pazarlar/#.V8lq0mR95TY

http://yemek.com/

http://www.womenist.net/tr/p-8004/organik-pazara-hangi-gunler-gidebilirsiniz.html

http://jatomifitness.com.tr/blog/istanbuldaki-ekolojik-pazarlar/

http://ekolojikpazar.org/

http://www.hurriyet.com.tr/organik-alisverisin-en-iyi-10-adresi-12702401

http://www.ekoorganik.com/

http://www.cityfarm.com.tr/

https://www.vegandukkan.com/index.php

http://www.serenteorganik.com/