burun-akintisi

Kış Aylarının İstenmeyen Misafiri: Burun Akıntısı

Kış mevsimine girmemizle birlikte alarm vermeye başlayan bağışıklık sisteminin sana bir mesajı var. Ondan nefret etme! Burnun seni mikroplardan korumak için akıyor. Ancak sosyal hayatını da derinden yaralıyor. Kimi zaman toplantı konuşması sırasında kimi zaman koyu muhabbetlerin tam ortasında o var! Evet burun akıntısından bahsediyoruz ve onu durdurmanın yollarını arıyoruz.

Milyonlarca Yürek Tek Bir Soru: Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Burun akıntısına neyin iyi geleceği neden burnunun aktığına bağlı. Eğer alerjik bünyeli şanssız grubun içindeysen herhangi bir neden olmadan da burnun akabilir. Kış gelince kuruyan hava sadece cildine kötü gelmez. Burnun içindeki doğal mukoza yapısını da bozar. Burun dokuları tahriş olur ve beklenen son kapını çalar… Peki bu sorunu nasıl çözebilirsin gel birlikte bakalım.

Burun Akıntısı Durdurma Timi: Sprey ve Mendil

Burun açıcı spreyler kış aylarında en yakın dostun olabilir. Ancak fazla abartırsan işleri daha da kötüye götürebilirsin. Günde 2-3 kez birkaç fıs burnunun doğal nem dengesini korumaya yardımcı olur ve 3-4 günlük bir kullanımla eski mutlu günlerine geri dönebilirsin. Tabii ki mendilini yanından eksik etme nerde ne zaman lazım olacağı hiç belli olmaz.

burun-akintisi-nasil-gecer

Burun Akıntısını Ne Keser: Doğal Yollar Arıyoruz

Eğer sen de doğallıktan ödün vermeyenlerdensen sana bir müjdemiz var: C vitamini. Bağışıklık sistemini ilk günkü tazeliğine kavuşturacak olan bu mucize vitamin geçici değil kalıcı çözüm isteyenlere özel. Ama portakal yemekten bıkarsan havayı buhar makineleriyle nemlendirmeyi deneyebilirsin. Sıcak bir duş almak da buhar desteğini artırarak burun akıntısını geçirmeye yardımcı olacaktır. Saunaya gitmek için sebep arıyorsan şanslısın. Bu dönemde sana en iyi buharı o verebilir.

Sabrı Olmayanlara Geliyor: Burun Akıntısına Pratik Çözüm

Çok basit bir şekilde hazırlayacağın tuzlu su çözeltisini şırıngayla burun deliklerine sıkarsan içeride ne var ne yok çıkarmış olursun. Böylece burun akıntısı uzun süre senden uzaklaşmış olur. 3 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karbonatı 1lt. suda erit. Hepsi bu kadar. Gerisi şırınganın marifeti. Güçlü bir hınkırmayla çıkanlara inanamayacaksın.

Burun Akıntısı Nasıl Geçer: Uzakdoğu Yöntemlerini Deniyoruz

Akupunkturu duymayanımız kalmamıştır. Belli noktaların rahatlatıcı masajlarla uyarıldığı bu yöntemi burun akıntısı için de kullanabilirsin. Uzmanlar buna akupresür diyor ancak oldukça basit bir uygulaması var. Parmaklarınla burun çevrene ve yanaklarına yapacağın hafif basınçlı masaj sayesinde sinüslerin rahatlayacak ve aşırı burun akıntısı kesilecek. Bunu günde birkaç kez tekrarlarsan daha iyi bir sonuç alabilirsin.

Geçmek Bilmeyen Dert: Kronik Burun Akıntısı

Hiçbir nedene bağlı olmadan başlayan ve aylar süren burun akıntın varsa endişe ediyor olabilirsin. Aslında yaygın olmamakla beraber yabancı cisimler ya da tümörler de burun akıntısına sebebiyet verebilir. Bunun için bir süre gözlemlediğin burun akıntının geçmediğini fark ettiğinde bir uzmana başvurman gerekir. Burnunun akmasının sebeplerine bağlı olarak doktorunun reçete ettiği antihistaminik, steroid ya da dekonjestan gibi maddeler içeren sprey ve ilaçlar daha kalıcı bir çözüm getirecektir.

Gitsin ve Gelmesin: Sümüklü Burun İstemiyoruz

Burun akıntısı doğal bir hastalık semptomu olabilir ama onu sevmemiz için herhangi bir neden göremiyoruz. Tüm bu akıntıyı durdurma yöntemlerinden sonra biraz rahatlamış olabilirsin ama geri gelmemesi için de yapman gerekenler var. Kimyasal kokular içeren parfümlerden uzak durursan, bulunduğun ortamın nem dengesine dikkat edersen burun akıntısını uzun bir süre görmeyebilirsin. Burnun içindeki mevcut mukus yapısını tahriş eden tetikleyicilerden kaçınırsan akıntı da yaşamazsın. Rahat ve akıntısız bir burun dileriz…