Su Orucu Nedir ve Nasıl Tutulur?

Su orucu yeni değil, aslında yüzyıllardır uygulanan eski bir oruç metodu. Tarihte birçok farklı kültür, hem fiziksel hem de ruhsal arınma amacıyla su orucu eylemini kullanmış. Son yıllarda ise su orucu ile kilo verme oldukça popüler olduğu için su orucu diyeti diye bir kavram ortaya çıktı. Böyle bir diyet var mı birlikte bakalım. 

Peki su orucu nedir? Su orucu, belli bir süre sadece su tüketerek ve katı hiçbir şey tüketmeyerek vücudun dinlendirilmesi, temizlenmesine, doğal arınma işlemlerine odaklanmasına izin verme eylemine denir. Çoğu su orucu 24 – 72 saat arası sürer. Bundan daha uzun süre, örnek olarak 7 günlük su orucu yapmak mutlaka doktor gözetiminde olmalıdır.  3 günlük su orucu gibi kısa süreli su orucunun bile herkese göre olmadığını ve sağlık problemleri olan kişilere önerilmediğini belirtmek isteriz. 

Su Orucu Faydaları Nelerdir?

Su orucu ile ilgili klinik testlerin çok limitli olduğunu hatırlatmak isteriz. O nedenle aşağıda verdiğimiz listeyi su orucu yapanların su orucu yapma nedenleri gibi düşünmek gerekiyor. Su orucunun faydaları şu şekilde sıralanabilir: 

  • Kilo vermek 
  • Detoks
  • Kalp-damar sağlığı
  • Ruhsal ve zihinsel arınma
  • Yaşlanmayı yavaşlatma
  • Kan şekeri düşürmesi
  • Kronik hastalık riskini azaltma
  • Hücre yenilenmesini hızlandırma

Bunların hiçbiri kanıtlanmış yararlar olmasa da belirli aralıklarla 1 günlük su orucu ya da birkaç günlük su orucu uygulamak faydalı olabilir. 

Su Orucu Nasıl Yapılır?

Daha önce hiç su orucu yapmadıysan, vücudu alıştırmak ve kendini denemek için birkaç gün taze sebze-meyvelerle hazırlanmış sıvı detokslarından birini deneyebilirsin. Juico’nun  hazırladığı 1 -3 günlük sıvı detoks programlarında gün boyunca sadece su değil aynı zamanda juice, yani sebze-meyve suları tüketiyorsun ve katı hiçbir şey yemiyorsun. Hem hızlı kilo vermek için hem de su orucuna kendini hazırlamak için bu paketleri kullanabilirsin. 

Eğer hazır hissettiğini düşünüyorsan ilk etapta 1 gün denemen iyi olur. 1 gün boyunca günlük su ihtiyacına göre 2-3 litre su tüketerek ve başka hiçbir şey yemeyerek su orucu deneyebilirsin. Ama önemli bilgilendirme olarak altını çizmek isteriz ki, su orucu herkese göre değil! Sağlık problemi olanlar için tehlikeli bile olabilir.

Su orucu yaparken halsizlik, yorgunluk hissetmek son derece normal olup, evde sakin geçirilecek bir gün seçilmesi gerekir. Kötü hissettiğini düşündüğünde mutlaka su orucunu kesmen ve gerekirse doktoruna danışman gerekir. 

Su Orucundan Sonra Nasıl Beslenmeli?

Su orucundan çıkarken de ilk gün gene evde hazırladığın taze smoothie’ler ya da daha da iyisi soğuk sıkım juice’lar ile beslenmen faydalı olur. Daha sonra yavaş yavaş küçük porsiyonlar ve hafif yemeklerle normal beslenme düzenine geçiş yapabilirsin. Genel kural, su orucu yaptığın süre ne kadar uzunsa, normal hayata geçiş de aynı şekilde uzun olmalı. 

Su Orucu Kaç Kilo Verdirir?

Su orucu ile kaç kilo veririm diye düşünüyor olabilirsin. 3 günlük su orucu ile ortalama 1-3 kilo verebilirsin. Tabii ki bu kilonun bir kısmı ödem olacaktır. Her ne kadar sonuç görebilecek olsan da su orucu ile kilo vermek en doğru yol olmayabilir. Kilo vermek için uygulayabileceğin sıvı detoks veya sıvı-katı karışık detoks programları hem daha kolay hem daha sağlıklı olabilir. 

Su Orucunun Zararları Nedir?

Su orucunun faydası kadar zararı da olabilir. Örnek olarak evet su orucu ile kilo vermek mümkün ancak verilen kilo sudan ve hatta kastan bile olabilir. Halsizlik, baş dönmesi, tansiyon düşmesi gibi sonuçları olabilir. Diyabet gibi daha ciddi hastalıklara sebep olabilir. Bu nedenle su orucu uygulamadan önce doktora danışılması doğru olur.