Lif Bombası: Yer Elmasının Bilinmeyen Faydaları

Kışları karşımıza çıkan bu garip şekilli kök sebzesi çirkin kabuğunun içinde inanılmaz tatlı ve lezzetli bir tat saklıyor 😊 Şekli patatesi andırsa da, tadı daha çok enginarla tatlı patates arası diyebiliriz.

Lif bakımından oldukça zengin olan yer elmasının bilinmeyen pek çok faydası bulunuyor. İçerdiği inulin maddesi kan şekerini düzenliyor. Yüksek liften dolayı kabızlığa iyi geldiği bilinmekte evet ama aynı zamanda demir ve potasyum kaynağı olduğunu daha azımız biliyor. B1 vitamini de yüksek oranda bulundurduğu için kas ve sinir yapısına katkısı var. İçerdiği C vitamini sayesinde bu dönemde oldukça önemli olan bağışıklık sistemimize iyi geliyor. 

Tatlı olmasına rağmen içeriğinde nişasta bulunmadığı için şeker hastaları da rahatlıkla tüketebilir. Şeker hastalarının çiğ olarak ya da suyunu içerek tüketmesi önerilir. Patatese göre glisemik indeksi daha düşük olduğu için kilo vermek isteyen ya da diyet programı uygulayanlar tercih edebilir. Tadı bu kadar güzel olup kalorisi düşük olduğu için bizim de favorilerimiz arasında bu sebze. Yer elması kalorisi 100 gramında sadece 73 olarak biliniyor. 

Peki yer elması nasıl yenir?

Evet suyunu sıkmak (ve belki portakal suyu ile karıştırmak), ya da çiğ yemek en faydalısı olabilir ama piştiğinde tadı bu kadar tatlılaşan bir sebze için tarif vermemezlik edemeyiz. Zeytinyağlayıp fırınlamak da çok güzel sonuç veriyor ama bugun zeytinyağlı yer elması tarifi ile karşındayız.

Zeytinyağlı Yer Elması Malzemeleri 

 • 500 gr yer elması
 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 adet soğan
 • 1 adet havuç
 • 1 yemek kaşığı pirinç
 • Yarım limon
 • 2 adet küp şeker
 • Tuz
 • Su

Zeytinyağlı Yer Elması Nasıl Yapılır?

 1. Yer elmalarını iyice yıka ve kabuklarını soy
 2. Büyüklüklerine bağlı olarak ikiye ya da üçe bölerek küçült
 3. Soğanların kabuklarını soyup, küp küp doğra
 4. Havuçların kabuklarını soyup, halka halka doğra
 5. Zeytinyağında önce soğanı kavur pembeleşinceye kadar
 6. Yer elması ve havucu tencereye atıp 1-2 dakika soğanla kavur
 7. Yıkanmış pirinci, şeker ve tuzu da tencereye at ve üzerini kaplayacak kadar su ekle
 8. Kaynamaya başlayınca altını kıs ve suyunu çekene kadar pişir

Soğuduktan sonra ya da ılındıktan sonra yiyebilirsin 😊 Tek başına yiyeceksen yanında yoğurt ile de deneyebilirsin. Afiyet olsun!