Crossfit Nedir? Crossfit Hareketleri Nasıl Yapılır?

Crossfit özünde güç ve kondisyon programıdır. Beden olarak güçlenmeni sağlayan egzersizleri yoğun şekilde işler. Genel olarak polis akademilerinde ve askeri okullarda ana program olarak uygulanan program pek çok sporcunun da vazgeçilmezlerinden.

Crossfit Antrenmanları Nasıl Yapılır ve Yaptığında Vücudunda Neler Değişir?

Crossfit, vücut geliştirmenin aksine bölgelere yoğunlaşmaz. Bütün vücudu yüksek yoğunlukta olan işlevsel hareketler ile çalıştırır. Antrenmanları her gün farklıdır ve ‘Her Gün Farklı Bir Antrenman Programı (WOD- Workout Of The Day) ‘ ile çalışır. Antrenmanlar şu şekillerde yapılabilir: Kendi vücut ağırlığını veya serbest ağırlık kullanarak ve kondisyon malzemelerini kullanarak.

Bu program olimpik halter, temel jimnastik ve atletizm hareketlerini içerir. CrossFit hareketleri sayesinde de sende şu özellikler gelişir:

 • Kardiyovasküler kapasite,
 • İş yapabilme kapasitesi,
 • Dayanıklılık, güç, esneklik,
 • Patlayıcı kuvvet, hız, çeviklik, koordinasyon, denge.

Fiziksel açıdan donanım kazanmak isteyenler için biçilmiş kaftan doğrusu. Her sporun bir dili olduğu gibi bu sporun da bir dili var ve bu jargonları öğrenmek seni bilirkişi gösterip sporda sana fayda sağlayacak. Bakalım nasılmış bu dil.

Crossfit Programının Dili

 • Box: CrossFit salonunun adı.
 • WOD: Günün antrenman programı ( Workout of the Day)
 • Chipper: Döngü antrenman, ara vermeden başa dönme.
 • BW: Vücut ağırlığı (Body Weight)
 • EMOM: Bir dakika içerisinde yapılan antrenman. (Every Minute on the Minute )
 • AFAP: Mümkün olduğunca hızlı.(As Fast as Possible )
 • PR: Kişisel rekor (Personal Record)
 • 1RM: Maksimum bir tekrar (1 Rep Maximum)

Kimler Crossfit Yapmalı?

Sağlığı elveren ve isteyen herkes Crossfit yapabilir. Vücut, güç veya cinsiyetin önem arz etmez. Zira antrenmanlarının yoğunluğu tamamen sana göre belirleniyor. Zamanla yoğunluğu artırılıyor. Genel olarak herkese aynı hareketler uygulanır fakat yoğunlukları kişiye göre özeldir.

Klasik spor aletlerinden hoşlanmıyorsan, düzenli spor yapmadıysan ve etkili bir program istiyorsan Crossfit sana göre. Eğitmen ve grup eşliğinde kondisyon ve güç artıracak egzersizlere başlayabilirsin. Dilersen tek başına da eğitim alabilirsin. Sürekli değişen hareketlerle giderek nasıl güçlendiğini gözlemleyebilirsin. Kendine meydan okuyacağın bu program genel olarak üç gün spor, bir gün dinlenme şeklindedir. Zamanla süreyi artırabilirsin.

Crossfit tek bir alanda uzmanlaşmayı hedeflemez. Vücudun tamamını çalıştırır. Vücudunun belli bir bölümüne yoğunlaşmak istiyorsan sana pek uygun olmayabilir. Her hareketten biraz biraz yapacağın bu programı daha sağlıklı olmak için tercih edebilirsin. İleri derecede fitness programına destek de olan Crossfit son dönemde ülkemizde de sıkça tercih edilir oldu.

Nelere İhtiyacın Var: Crossfit Malzemeleri Neler?

Sporlar hayatına renk ve sağlık katacak en önemli aktivitelerdir. Onlara eşlik edecek malzemeler de önemlidir elbette. Crossfit antrenmanında kullanılan temel malzemelere göz atalım.

Tırmanma halatı, jimnastik parmaklığı, flying bar, sıçrama platformu, kum torbası, sağlık topu gibi malzemeler kullanılıyor. Antrenmanına özel bir Crossfit ayakkabısının da olması gerek. Ayağını saran sımsıkı bir ayakkabı olmalı, sıçramayı kolaylaştırmalı ve kaymamalı.

Elbette her spor dalında olduğu gibi Crossfit sporunda da bilinçsiz hareket edilmemesi gerekiyor. Spora başlamadan önce mutlaka uzman birisiyle görüşüp, ardından gerekli malzemeleri tedarik ettikten sonra başlaman sağlığın için en iyisi olacak.