Brüksel Lahanası Tarifi ve Nasıl Yapılır?

Brüksel lahanası bizce hak ettiği takdiri henüz mutfaklarımızda bulamamış minik tatlı yeşil bir sebze 😊 Doğru pişirildiğinde ve doğru kombinlendiğinde gerçekten çok lezzetli ve tabii ki sık tüketmediğimiz çoğu sebze gibi oldukça faydalı. Hatta kimileri faydalarından ötürü kendisini ‘superfood’ olarak tanımlıyor.

Brüksel lahanası faydaları nedir derseniz: yüksek antioksidan içermesi, C ve K vitamini içeriği, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olması ve de yüksek miktarda lif içermesi.  Brüksel lahanası kalorisi düşük bir sebze. K vitamini içeriğinden dolayı kemik sağlığı için çok faydalı. 

Taze brüksel lahanası için hala dalında olanlardan bulabilirseniz onları alın deriz. Küçük boylar da büyük boylara göre tercih edilmeli. Yaprakları mümkün olduğunca diri ve yeşil olmalı. 

Brüksel lahanası nasıl yapılır aslında önemli bir konu çünkü doğru şekilde pişirdiğimizde tatlı, hafif karamalize bir tadı oluyor. En kolay brüksel lahanası pişirme yöntemi bizce fırında olanı. Fırında pişirdikten sonra ister salatalarının üstüne ekle, ister başka yiyecekler katarak brüksel lahanası yemeği haline getir. Bizim en sevdiğimiz brüksel lahanası tariflerinden biri aşağıdaki. İsmine brüksel lahanası yemeği de diyebiliriz, brüksel lahanası salatası da. Güzel bir et veya balığın yanına yan yemek de olabilir, kendi başına hafif bir öğle veya akşam yemeği de. Tarif şu şekilde:

Brüksel Lahanası Tarifi Malzemeleri:

 • Yarım kilo brüksel lahanası
 • 1 avuç dolmalık fıstık
 • 1 diş sarımsak
 • ½ yemek kaşığı zeytinyağı
 • Tuz, karabiber

Brüksel Lahanası Nasıl Yapılır?

 1. Fırını 200 dereceye getir.
 2. Brüksel lahanalarının uçlarını kestikten sonra ikiye böl
 3. Bir kabın içinde brüksel lahanalarını zeytinyağı, sarımsak, tuz ve karabiberle döndür.
 4. Fırın kağıdının üzerine kesik kısımları aşağı gelecek şekilde tek sıra halinde diz.
 5. 25 dakika boyunca ya da kenarları kahverengi olana kadar pişir.
 6. Küçük bir tavada dolmalık fıstıkları çevirerek bir kaç dakika kavur. 
 7. Brüksel lahanalarını ve fıstıkları bir kaba alıp karıştır. 

Bu tarife istenirse piştikten sonra peynir ve birazcık limon suyu eklenebilir. Kesik kısımları aşağı bakarak pişirmek karamelimsi bir tat almaları için gerekli. 

Bu şekilde pişen brüksel lahanalarını ister salatana ekle, ister makarnaya. Ya da sağlıklı hafif bir yemek istiyorum dersen tek başına da tüketebilirsin. Afiyet olsun!