Limonlu Su Nasıl Yapılır Ve Faydaları Nelerdir?

İster kurumsal şirkette çalış ister ev hanımı ol istersen düzenli spor yap… Farklı mekanlarda da olsa arkadaşlar arasında değişmeyen konulardan biri: Limonlu su içmek! İllaki bir yerlerde konuşmuş ya da konuşulduğuna şahit olmuşsundur: “Gün içinde belli oranda birkaç damla da olsa suya limon eklemek uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.” “Ben denedim etkisini gördüm” “Sağlık için de çok sayıda olumlu etkisi olduğu söyleniyor… ” Peki ya bu konuşulanlar doğru mu? Özellikle hızlı kilo vermek isteyenlerin uyguladığı bu yöntem gerçekten ne kadar etkili ve asıl soru şu: Gerçekten limonlu su faydalı mı? Merak ediyorsan doğru yerdesin! Nedir bu limonlu suyun faydaları? Haydi göz atalım…

Limonlu Su Zayıflatır Mı?

Uzmanlara göre günde bir bardak limonlu su tüketmek ekstradan 100 kalori yakılmasını sağlıyor. Limon, içerisindeki pektin lifi nedeniyle uzun süre tokluk hissi yaşatıyor. Bu nedenle kilo vermek isteyenler için de oldukça faydalı. Aynı zamanda yağ yakımını da hızlandırıyor.

Kardiyovasküler Hastalıkları Önlüyor

Limon, potasyum açısından oldukça zengin bir meyve. Potasyumun kalp ve damar sağlığı için önemi yıllardır süren araştırmalarla kanıtlanmış durumda. Limon, tansiyonu da dengelediği için kalp – damar sağlığı için oldukça yararlı. Limonun içerisinde bulunan antioksidanların da kardiyovasküler hastalıkların önüne geçtiği uzmanlar tarafından vurgulanıyor. 

Bağışıklık Sistemi İçin Olmazsa Olmaz

Bağışıklık sistemini güçlendirmek de limonlu su içmenin faydaları arasında! Günde bir bardak suya birkaç damla limon ekleyerek sen de bağışıklık sistemini güçlendirebilirsin. Böylece soğuk algınlığına yakalanma riskini de azaltabilirsin. Unutma, limonlu ılık su üşütmeye de iyi geliyor. Ekstradan boğazındaki şişlik ve ağrıdan da kurtulabilirsin.

Kanser Riskini Azaltıyor

Düzenli olarak turunçgil tüketmenin pek çok kanser türünden korunmaya katkıda bulunduğu söyleniyor. Bu nedenle her gün limonlu su tüketerek sağlığın için yararlı bir adım atabilirsin.

Kötü Ağız Kokusuna Son

Limonlu su, içerdiği sitrik asit sayesinde kötü ağız kokusunu engelliyor. Limonlu su ile düzenli olarak gargara yaparak nefesinin daha güzel kokmasını sağlayabilirsin. 

Sindirim Sistemini Düzenle

Limonun içinde belli oranda karbonhidrat da bulunur. Pektin, limonun içerisinde en çok bulunan liftir. Kolaylıkla çözünebilen bu lif sayesinde sindirim sistemini düzenleyebilirsin. Ancak bunun için limon kabuğundan yararlanmalısın. Limonlu su içerisine limon kabuğu rendeleyebilirsin. Böylece hem sindirim sistemini düzenleyebilirsin hem de içeceğine hoş bir aroma katabilirsin. 

Yüksek Kolestrole Veda Et

Limonda bulunan diosmin ve hesperidin adı verilen maddeler kolestrolü düşürmede etkilidir. Düzenli olarak limonlu su içerek yüksek kolestrolden kurtulabilirsin. 

Enfeksiyon İçin Doğal Bir Tedavi

Limondaki askorbik asit, enfeksiyonla mücadelede önemli bir maddedir. Limonlu su ile vücudundaki enfeksiyonlardan doğal yollarla kurtulabilirsin. Sıcak tüketilirse soğuk algınlığının da önüne geçecektir. 

Daha Beyaz Dişler İçin Kullan

Limonlu su ve karbonat karışımını dişlerine sürüp 1 dakika sonra çalkalayabilirsin. Böylece dişlerin olduğundan daha beyaz görünecek. Dişlerinin fazla aşınmaması için bu karışımı 1 dakikadan fazla bekletme.

Kırışıklıklara Karşılı da Etkili

Limon içinde kolajen barındırır. Günde bir bardak suya limon ekleyerek içerden cildinin elastikiyetini koruyabilirsin. Yaşla birlikte azalan kolajen seviyesini dengelemenin en etkili yollarından biri.

Pratik İki Farklı Limonlu Su Tarifi

* Kolaylıkla hazırlayabileceğin ilk tarifte sana iki adet taze limon gerekiyor. Tercihine bağlı olarak ince ya da kalın dilimlere ayırabilirsin. Dilimlediğin limonların bir kısmını sık. Sıktığın dilimlerin kabuklarını da suya rendele. Geriye kalan dilimleri de karışımı taşıyacağın şişe, kupanız ya da fincana koy. Ağzına kadar sıcak ya da soğuk suyla doldurarak afiyetle iç. 
* Limonlu su faydaları saymakla bitmiyor. Fazla kilolarından şikayetçiysen bu tarif tam da sana göre. Limon suyunu, klorsuz suyu ve maydanozları sapları ile beraber blenderdan geçir. Ortaya çıkan yeşil karışımı kahvaltıdan 10-15 dakika kadar önce tüket. 15 gün düzenli olarak uygula. Ardından 3-4 gün mola verip yine bir 15 gün daha uygula.