Zerdeçallı ve Zencefilli Latte

2017’nin ilk aylarındayken, sağlık beslenme trendlerinde geçtiğimiz sene tanıştığımız super food’ları hatırlayalım istedik. Matcha, chia tohumu, kinoa, goji berry (kurt üzümü), kale derken açık ara bu yıl adından en çok söz ettirenler ise zerdeçal ve zencefil oldu.

Hazmı kolaylaştırıp, ödem atmana yardımcı olan zerdeçala taze sıkılmış sebze suyu kürlerinde sıkça rastlayabilirsin. Ayrıca güçlü bir antioksidan etkiye sahip olan zerdeçalı bağışıklık sistemini güçlendirmek için bitki çaylarında da tüketebilirsin.

İçeceklerin yanı sıra, körinin hammaddelerin biri olan zerdeçal yemeklerde de bu sene çok kullanılan bir baharat oldu. Özellikle pilav, salata ve soslarda ağırlıklı olarak kullanıldı. Hem lezzetli hem sağlıklı bu baharatın 2017’de popülerliği giderek artacak gibi gözükmekte.

Zerdeçalın faydalarını hatırlamak istersen bu yazımıza göz atabilirsin.

Zerdeçalın diğer faydalarından bazılarını kısaca şöyle sıralayabiliriz;
• Mide sindirimine yardımcı olur. • Karaciğerden toksinlerin atılmasında yardım eder. • Diyabet ve enfeksiyon hastalıklarına karşı yardımcı olur. • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Hem modern hem de alternatif tıpta yıllardır ilaç olarak kullanılan zencefilin faydalarına da bir göz atmanı öneririz.

Zencefilli & Zerdeçallı Latte

Hem zencefil, hem zerdeçalın faydaları ile dolu bir bardak lezzet.

Pişirme ve Hazırlık Süresi: 3 dakika
Porsiyon: 1 kişilik
Porsiyon Kalori: 85

Malzemeler:
1 çay kaşığı soyulup, doğranmış zencefil
1 çay kaşığı zerdeçal
1 yemek kaşığı hindistan cevizi şekeri
2 çay kaşığı hindistan cevizi yağı
1 fiske deniz tuzu
180 ml badem sütü

Yapılışı:
• Badem sütü dışındaki tüm malzemeleri güçlü bir blendera atıp karıştırın • Badem sütünü sos tenceresinde tıkırdayana kadar ısıtın daha sonra ocaktan alıp blendera ekleyip pürüzsü bir kıvam alana kadar karıştırın.

https://authoritynutrition.com/top-10-evidence-based-health-benefits-of-turmeric/