Sabah Yapılacak Esneme Hareketleri

Esnetme Hareketleriyle Güne Mutlu Başlayın!

Zinde Başladığın Bir Günde Seni Ne Durdurabilir?

Yetişmen gereken acil bir toplantı, çocukların okulu, yapılması gereken işler, stres, baş ağrısı… Hepsini bir kenara bırakıp sabahları birkaç dakikayı kendine ayırmanın hiçbir zararı yok, tam tersi birçok faydası var! Sabah kalkınca esneme hareketleri yaparak hem vücuduna hem de zihnine küçük ama muazzam bir iyilik yapmaya ne dersin? Kendine fazla yüklenmeden yapacağın sabah esneme hareketleri ile güne daha mutlu, zinde ve enerjik başlayabilirsin. Hem ne demişler, güne nasıl başlarsan öyle devam eder, değil mi? 

esneme hareketleri

Sabah Uyanınca Esneme Hareketleri Yaparak Güçlen

Sabahın mahmurluğuyla uyur uyanır haldesin. Şimdi vücudunu yavaş yavaş kendine getirmenin vakti. Sabah basit esneme egzersizleri yaparken doğru nefes alışverişi yapmaya özen göstermeyi unutma! 

Kobra Pozisyonu

Yüz üstü karnının üstüne uzan, dirseklerini kırarak ellerini omuzlarının altına düz bir biçimde koy. Kalçanın ve kasığını sabit tutarak kuyruk sokumundan yukarısını dirseklerini düzleştirerek yavaşça başını ve göğsünü yukarı doğru esnet. 15-20 saniye bu pozisyonda kalmaya devam et ve sonrasında yavaşça ilk başladığın noktaya dön.

Plank

Duruş bozuklukları için birebir bu hareket, omurga, sırt ve omuzları güçlendirmeye yardımcı. Kolunun dirseklerden aşağı kısmını yere koy. Omurganın düz olduğundan emin ol ve kollarından destek alarak yavaşça tüm vücudunu kaldır. Kalçanın çökük olmamasına dikkat et. Vücudunun kondisyonuna bağlı olarak 20-25 saniye bu pozisyonda kal. Yavaşça pozisyondan çık. 

Kedi Pozisyonu

Omurga, sırt ve boyun için faydalı bir hareket. Omurganda birikmiş stresi ve gerginliği azalttığı için sabah esneme hareketleri için birebir. Dizlerinin ve ellerinin üstünde durarak masa pozisyonu al. Nefes alırken sırtını kamburlaş ve devamında nefes verirken göğsünü ve başını yukarıya doğru yavaşça kaldır. 

Omurga Twist

Sırt üstü pozisyonda kalmaya devam et. Üst bedenini yerde tut, sağ dizini sol elini de kullanarak sola doğru bük. Sağ kolunu dizinin tersi yönünde sağa doğru uzat. Başın ve boynun da sağ koluna bakacak şekilde sağa dönük. Bu pozisyonda 10 kere derin nefes alacak şekilde kal ve aynısını sol dizin için yenile. 

Yarım Köprü

Sırt üstü uzan, kollarını uzatarak avuç için yere bakacak şekilde iki yanına uzat. Ayaklarını yerden kaldırmadan dizlerini bük. Bacaklarını kalça hizasına gelecek şekilde yanlara doğru aç. Hafifçe kalçanı omuzlardan ve ayaklardan destek alarak kaldır. Vücudunu düz bir şekil alması gerekli. Ortalama 30 saniye bu pozisyonda kal ve yavaşça kalçanı yere indir. 

esneme hareketleri
 

Sabah Yatakta Esneme Hareketleri Yaparken Zihnini Dinlendir

Bacak Egzersizi

Sırt üstü, eller yan tarafta uzanmış. Bir bacağın yerde diğeri bacağını yerle 90 derecelik açı yapacak şekilde yukarı kaldır. Bacağını yavaşça indir ve aynısını diğer bacağın için tekrarla. 

Sırt Gevşetme

Oturur vaziyettesin, omurgan dümdüz. Ellerini yukarıya doğru birleştir. Öne, sağa sola veya geriye doğru yavaşça esne ve eski pozisyonuna geri dön. 

Boyun ve Omuz Gevşetme

Aynı pozisyonda, sol elinle başının sol üstünden tut ve başını hafifçe sola yatır, 15-20 saniye bu şekilde dur. Aynısını sağ taraf için de tekrarla. Sol kolunu sağa doğru uzatarak esnet ve sağ dirseğini bükerek sol kolunu kavra. Aynı şekilde 15-20 saniye boyunca dur ve aynısını diğer taraf için tekrarla.

Kelebek Pozu

Meditasyon ve yogada sıklıkla yapılan sabah esneme hareketleri için birebir. Sırt üstü uzan, dizlerini iki yana aç ve topuklarını yukarıda birleştir. Bir elin karnında bir elin göğsünde, gözlerin kapalı, nefesinizi birkaç dakika tutup yavaşça bırak. Nefes alışverişlerini tekrarlayabilirsin.

Son Hareket

Sabah esneme hareketleri sonrasında ufak bir mola. Sırt üstü uzan, kolları yana aç, bacaklarını uzat. Şimdi güne başlamadan önce sakin ve huzurlu birkaç saniyeyi veya dakikayı kendine ayır.

Her vücudun kendi ritmi var, vücudunu zora sokmadan sabah esneme hareketleri yapman en iyisi. Yeni başlayanlardansan neden esneyemiyorum diye de üzülme. Düzenli olarak bu hareketleri yapman lazım ki vücudun alışsın. Sabah esneme hareketleriyle sağlıklı başladığın günü JUICO yeşil ile sebzelerin mucizevi faydası taçlandırsın, bu sayede sağlıklı yaşamın tadını tüm gün çıkar.