kekreyemis-nedir

Kekreyemiş Nedir? Kekreyemiş Kilo Verdirir Mi?

Kekreyemiş; içerdiği besin değerleri ve insan sağlığına sağladığı potansiyel faydaları ile süper bir gıda, bir süper meyve adayı. Sanki bir tekerlemenin başlangıcını andıran bu komik isimli bitki; küçük, kırmızı, yuvarlak yemişlerden oluşuyor. 

Özellikle kilo verme ve kalp sağlığı konularında adı geçen kekreyemişin faydalarına bir göz atalım:

  1. Kekreyemişin, antioksidan kaynağı ve dolayısıyla serbest radikallere karşı koruyucu özelliği olabileceği öne sürülüyor.
  2. Kekreyemiş yemenin, bağırsak sağlığını enflamasyonlara karşı korumaya yardımcı olabileceğinden bahsediliyor.
  3. Kalori açısından göreceli olarak düşük seviyede olan kekreyemişin günlük olarak tüketimi kilo artışını önlemede etkili olabiliyor. Günlük tüketimleri mutlaka kontrol altında tutmak ve abartmamak gerekiyor. Her ne kadar taze kekreyemiş bulmak biraz zor olsa da, kekreyemişi donuk veya toz halinde içeceklerine, fırında pişmiş yiyeceklerine veya yoğurduna ilave ederek diyetine renk katabilirsin.
  4. Yapılan araştırmalarda, kekreyemişin aynı zamanda kan şekeri ve insulin seviyelerini düzenleyerek, bu değerlerin karbonhidrat tüketimi karşısında stabil kalmasında da destek olduğu gözlemleniyor.

Kekreyemiş Tozu Nedir?

Bir besin takviyesi olarak bilinen kekreyemiş tozu, kekreyemiş bitkisinden elde edilir ve vaadi tamamen doğal ürünlerin birleşiminden oluşmasıdır. Dolayısıyla kekreyemiş tozu almak istersen, bu doğallık ve içerik özelliğini sorgulaman gerekir.

Kekreyemiş Tozu Kilo Verdirir Mi?

Kekreyemişin faydalarına dair araştırmalar devam ederken, kekreyemiş tozuyla ilgili görüşlere göre metabolizma hızlandırma özelliği sayesinde yağ yakımında etkin olabileceği belirtilir. Bir besin takviyesi olarak değerlendirilen kekreyemiş tozu kilo kaybına yardımcı olabilmektedir.

Nispeten yeni bir süper gıda olan kekreyemişin kullanımı ve ilave faydaları ile ilgili araştırmalar halen devam ediyor. Her ne kadar bu araştırmalara daha devam etmek gerekse de, görülen o ki kekreyemiş, bağırsak sağlığı, kilo kontrolü, kalp sağlığı ve kan şekeri kontrolü konularında faydalı bir besin konumunda.

Uzmanlar, şekerlendirilmemiş kekreyemiş bulabilenlerin – taze, donuk veya toz halinde – bu süper gıdanın tadını çıkarmasını tavsiye ediyor. Ancak yine de önemle berlitmek gerekir ki, üzerinde araştırmalar yapılan bu meyveyi yine de kontrollü miktarlarda tüketmek gerekiyor. Hamileler, kalp ve böbrek hastalarının ise kekreyemiş kullanmadan önce doktorlarına danışmaları tavsiye ediliyor.