Ödem Atmak İçin Ne Yapmalı? 11 Muhteşem İpucu Ve Ödem Atmaya Yardımcı Çay Tarifi

juico

Bazen çok yediğimiz bir hafta sonu sonrası, uçak seyahati sonrası, kadınların özel günlerinde veya bazen de “o” elbisenin içinde daha iyi görünmek istediğimizde vücudumuzdaki fazla ödem can sıkıcı olabiliyor. Hatta bu fazla ödem çoğu zaman yanıltıcı olup kilo aldığımızı sanmamıza bile sebep olabiliyor.

Seni rahatsız eden bu fazla ödemden kurtulmak için bilinen en etkili yöntemleri listeledik.

Vücutta sıvı birikimi olarak adlandırabileceğimiz ödem el, ayak, yüz, karın ve bacak bölgelerinde gözlenebilir. Oluşumu özel bir rahatsızlık veya ilaç kullanımı söz konusu değilse başlıca,

*fazla tuz tüketimi
*yeterince sıvı tüketmemek
*yanlış beslenme
*alkol
*hareketsizlik

gibi sebeplerden kaynaklanabilir.

İnsan vücudunun %60’ı sudan oluşur. Aynen yağ ve şekeri depolayabildiği gibi vücudumuz suyu da depolayabiliyor. Bu sorunun sık tekrarlanmaması için öncelikle ödem yapan besinlerin tüketimine dikkat etmemiz gerekiyor.

Ödem atmak için ne yapmalı?

1- Daha fazla su tüket.

Su içince ödem artar gibi düşünmek çok yanlıştır. Çünkü vücudumuzda yeteri kadar su olmadığında günlük görevlerini yerine getirebilmek adına vücut kalan suyu depo eder. Bu yüzden günde en az 8 bardak su içtiğinden emin ol!

2- Tuz alımını azalt.

1 gram tuz vücutta 200ml su tutabilir. Çünkü tuzun içerisindeki sodyum suyun depolanmasına sebep olur. Konserve, paketlenmiş ve hazır donmuş yiyecekler çokça sodyum içerir. Bunları fazla tüketmemeye çalış. Tuzu yemek pişerken ekle, sofrada ekstra tuz eklememeye çalış.

3- Basit karbonhidrat alımını minimuma indir.

1 gram karbonhidrat vücutta 3-4 gram su tutulmasına sebep olur. Ekmek, makarna, bisküvi gibi un içeren ürünler kaslarda glikojen depolanmasına dolayısıyla suyun kaslarda tutulmasına ve şişkinliğe sebep olur. Bu sebeple basit karbonhidratlar yerine tahıl, yulaf, kinoa, karabuğday gibi kompleks karbonhidratları tercih etmelisin.

4- Daha fazla lifli besin tüket.

Lifli besinler bağırsakların ve böbreklerin çalışmasını düzenler. Bu sayede suyu dışarı atmana yardımcı olur. Sebzeler ve tahılları yemeklerinde daha fazla tüketmeye özen gösterebilirsin. Ödem atmaya yardımcı besinler ıspanak, maydanoz, pancar, yeşil fasulye, soğan, pırasa ve salatalık doğal diüretik yani idrar söktürücü özelliğe sahiplerdir.

5- Antioksidan meyveleri daha fazla tüket.

Yaban mersini, çilek, ahududu, böğürtlen ve türevlerini daha fazla tüketmeye özen göster. Zengin lif ve antioksidan içerikleri ödem atımını hızlandıramaya yardımcı olacaktır.

6- Yeterince uyduğundan emin ol.

Gerekenden az uyumak fazla suyu dışarı atmanıza yardımcı olan böbreklerin çalışmasını olumsuz etkileyebilir.

7- Kahve ve çay tüket.

Kahve ve çayın idrar söktürücü özelliği bilinmektedir. Suyun vücuttan atılmasını hızlandıracaktır. Ancak bu suyu yine daha fazla su içerek dengelemen de gerekli. Yoksa fazla su kaybından dolayı tekrardan ödem oluşabilir.

8- Bitki çayı tüket.

Maydanoz, zencefil, rezene, karahindiba, ekinezya, yaban mersini gibi bitkiler ödem atmaya yardımcı olacaktır.

Bizim en sevdiğimiz ödem atmaya yardımcı çay tarifleri:

Maydanoz çayı. Ödem atmak için maydanoz suyu çok iyi bir seçimdir. Ancak fazla su kaybına sebep olabileceği için günde 2 bardaktan fazla maydanoz suyu içilmemesi öneriliyor.

1 bağ maydanozu 1 litre kaynayan suya ayıp 3-5 dakika kaynatabilirsin. İçerisine yarım limon suyu da sıkabilirsin.

Ananas, limon, zencefil, tarçın çayı. Hem ödem attıran hem de ağzını tatlandıran bir çay. Aynı zamanda içerisindeki tarçın kan şekerinin düzenlenmesine de yardımcı olacaktır. 500ml su içerisine 1 dilim ananas, 2 adet çubuk tarçın, başparmağının ucu büyüklüğünde zencefil ve yarım limonu içerisine ekleyerek 5 dakika kaynatabilirsin. Dilersen 1 çay kaşığı bal da ekleyebilirsin.

9- Egzersiz yap.

Koşu, bisiklet gibi terleyeceğin kardiyo antrenmanları yapabilirsin. Bu sayede terleyerek doğal yöntemlerle fazla suyu dışarı atabilirsin.

10- Sauna veya buhar odalarına girebilirsin.

Terleyerek su atılımını hızlandırabilirsin.

11- Ödem atmak için sıvı detoksu yapabilirsin.

Hollywood ünlülerin dahi kırmızı halıya çıkmadan önce başvurduğu yöntem sıvı detoksu bilinen en etkili ödem söktürme yöntemlerinden biri. Bu sayede hem lifli besinler tüketerek bağırsak ve böbreklerinin çalışmasını hızlandırabilir, hem bol su tüketerek, hem de ödemi artırıcı besinlerden de uzak kalarak süreci hızlandırabilirsin.

Referanslar:
http://www.wikihow.com/Drop-Water-Weight

http://www.livestrong.com/article/532367-natural-foods-that-get-rid-of-water-weight/