Alkali Beslenmenin Önemi ve Alkali Su Yapımı

Sindirim bozuklukları ile birlikte kanser ve eklem hastalıklarının önleyici etkisi bulunan, Hollywood ünlüleri arasında da son dönemde oldukça popüler olan alkali diyeti ve evde alkali su yapımını senin için araştırdık.

Öncelikle Alkali Dengesi Nedir?

Basitçe vücudun asit dengesi de diyebiliriz. Yediğimiz besinler sindirildikten sonra vücutta asidik veya alkali çökeltiler bırakırlar. Bu durum sonucunda vücut gereğinden fazla asidik olursa birçok sağlık sorunu doğabilir.

Sağlıklı bir insan vücudu ph7.35-7.45 arası değerlere sahiptir. Vücut bu ideal dengeyi koruyabilmek adına mineraller ile fazla asidik atıkları böbrekler ve idrar yoluyla atar.

Aşırı asidik beslenme böbreklerde asit birikimine yol açar, vücudumuz da alkali düzeyi koruyabilmek için ihtiyacı olan magnezyum ve kalsiyumu kemiklerden ve diğer yerlerden çalmaya başlar. Metabolizma yavaşlar, bağışıklık sistemi zayıflar ve hastalıklara kapı açılır. Bu sebeple yorgunluk başta olmak üzere ileri yaşlarda böbrek, kanser ve kemik sorunları gibi birçok hastalık ortaya çıkabilir.

E Vücut Zaten Bu Dengeyi Sağlıyorsa Neden Biz Alkali Beslenelim?

Çünkü vücudumuz bu dengeyi sağlamaya çalışırken oldukça yoruluyor. Dış etkenler ile de birlikte erken yaşlanıyor, birçok çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkıyor. Kendimize ve vücudumuza iyi bakmak için en azında günde bir, haftada birkaç öğün vücudumuza iyi gelecek şekilde beslenebiliriz.

Alkali diyet yapanlar çok daha enerjik olduklarını, daha kaliteli uyuduklarını, kilolarını daha kolay koruduklarını, daha az hastalandıklarını, bağışıklık ve sindirim sistemlerinin daha iyi çalıştığını söylüyorlar.

Yapılan araştırmalar ise kanser tedavisinin alkali beslenme ile birleştirilince daha iyi sonuçlar verdiğini ortaya koymuştur.

Peki Alkali Beslenme Nasıl Olur?

Alkali beslenme prensibi temel olarak;

Et, süt ürünleri, yumurta, buğday, alkol, kahve, şeker ve işlenmiş gıdaların (ketçap, mayonez, hardal, gazlı içecekler, cips, bisküvi vb tüm paketli gıdalar) vücudumuzda asit üretimine sebep olduğunu ve asidik değerinin arttırdığını, onlar yerine meyve, sebze, tofu ve soya ürünleri, kuruyemiş, tahıl ve baklagillerin tercih edilmesi gerektiğini savunuyor. Kinoa, karabuğday, chia tohumu gibi süper besinler alkali beslenmeye oldukça uygundur.

Dengeli bir alkali beslenmenin %80 alkalin %20 asidik şekilde olması önerilmektedir. Yani bu diyette asidik proteinleri eti, sütü, yumurtayı hiç tüketmeyeceksiniz diye bir şey yok. Bu besinlerin porsiyonlarını küçük tutup onun 4 katı miktarda alkali besinle birlikte alıp dengelemeniz öneriliyor. Örneğin 100gr balık ile koca bir kase sebze yiyebilirsiniz.

Alkali değeri en yüksek olan besinler ise limon, greyfurt, zencefil, salatalık, avokado, brokoli, brüksel lahanası, kereviz, kale, ıspanak, enginar, pancar, fesleğen, hindistan cevizi, hindistan cevizi sütü, badem ve badem sütüdür.

Asidik besinler yenmemeli olarak algılamamalıyız bu durumu. Çünkü birçok meyve asidiktir.

Örneğin limon asidiktir. Ancak limonda bulunan mineral tuzlar, limonun içerisindeki aside rağmen limona alkali değeri verir. Limonun asidi, mide asidinden daha düşük seviyede olduğu için de rahatça tüketilebilir.

Vejetaryen, vegan ve glütensiz beslenmeye oldukça uygun bir beslenme çeşididir.

Alkali Su Ne Demek?

Alkali suyun sıradan sudan farkı içerdiği asit miktarıdır. Suyun içerisindeki asit miktarı azalınca içerisindeki kalsiyum, potasyum ve magnezyum değerleri de yükseliyor. Yani alkali su, asitlerin dışarı atılma sürecinde vücudumuza yardımcı oluyor. Vücuda destek olduğu için bağışıklık sistemimize destek olur ve daha enerjik hissetmemizi sağlar.

Alkali Su Nasıl Hazırlanır?

2 litre suya 1 yemek kaşığı İngiliz karbonatı ekleyerek evde alkali su yapabilirsin. Veya eczanelerde satılan alkali PH damlalarını kullanabilirsin.

Veya en basitinden suyuna birkaç damla limon suyu damlatarak suyun alkali değerini arttırabilirsin.

Uzmanlar günde 2 litreye kadar alkali su içilebileceğini söylüyor. Çoğunlukla yemekle birlikte değil de aralarda içilmesi öneriliyor.

Alkali Su Zayıflatır Mı?

Durduk yere hiçbir besin zayıflatmadığı gibi yalnızca alkali su içmek de zayıflatmaz. Ancak alkali su ve alkali beslenme ile vücudun asit dengesini korumasına yardımcı olduğumuz için metabolizma hızlanır. Bu sayede de kilo verme sürecimiz hızlanır. Sabahları ılık su-limon ikilisinin önerilme sebeplerinden biri de budur. Gece boyu sindirim ile uğraşan vücudumuza güne başlarken yardımcı olup sistemin hızlanmasını, canlanmasını sağlamak.

İlginç bir bilgi, günümüz modern tıp uzmanları ve Hollywood ünlüleri alkali beslenmenin faydalarını keşfetmeden çok önce ünlü bilim adamı Nikola Tesla her seferinde sağlığını ve enerjisini alkali beslenemeye borçlu olduğunu dile getirmiş. Tesla:

“Bizlere hizmet eden vücutlarımızı kötü gıdalarla bu kadar yormak niye? Ben asit üreten besinleri tüketmemeye çalışırım. Taze sebze ve balık yiyorum. Balık, yüksek oranda fosfor barındırdığından vücutta çok fazla asidik reaksiyona sebep olur. Fakat diğer yandan, beyin için çok iyidir. Bu sebeple, kararında yemeye çalışırım. Çünkü yaşlı bir vücudunuz varsa asit en büyük düşmanınızdır.” diyor.

Bir bildiği olmalı..

Referanslar
http://alkalist.com/asit-alkali-nedir/

http://www.burtongoldberg.com/page84.html
https://onedio.com/haber/bir-nikola-tesla-kolay-yetismiyor-12-maddeyle-muhtesem-mucidin-gunluk-beslenme-disiplini-729973