Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Şeklini Değiştir!

Doğru beslenmek, birçok şeyde olduğu gibi cilt bakımı ve güzellik konusunda da altın anahtar! Zaten bakımlı görünmek isteyen herkesin aklına en başta pırıl pırıl parlayan bir cilt gelmez mi? Herkes bilir ki sağlıklı bir cilt, insanı olduğundan hem daha genç hem de bakımlı gösterir. Yani yaşın ne olursa olsun güzel görünmek istiyorsan yediklerine dikkat etmek zorundasın.

Cilt bakımı için ilk adım sağlıklı beslenmeden geçiyor. İkincisi ise cildini dış etkenlerden iyi bir şekilde korumandan! Peki bunu nasıl yapmalısın? Cilt bakımı ve güzellik konusunda püf noktalarını açıklıyoruz; haydi bize kulak ver.

Soluk Bir Cilde Sahipsen…

Her vücudun gereksinimi farklıdır. Hatta bu gereksinimler aynı vücut için bile dönemsel farklılıklar gösterir. Beyin yorgunluğunun arttığı bir dönemde omega-3 ve B12 vitamin ihtiyacının artması gibi.

Beden sağlığı ya da cilt bakımı konusunda vücudunda bir eksiklik olduğunu düşünüyorsan aile hekiminden veya bir dermatologdan yardım alabilirsin. Çünkü demir, biotin, çinko gibi önemli mineraller kanda yeterli seviyede değilse cildin cansız görünür. A, E, C ve hyalüronik asit vitaminlerinin cilt bakımı konusundaki işlevlerini de atlamamak gerek. Bunun dışında bir de kanda taşınan bazı hormonların da yeterli seviyede olması önemli.

Bir hekim tarafından gerekli testlerini yaptırdıysan geriye eksik olan içerikleri ilaç takviyesi ve sağlıklı beslenme ile yerine koymak kalıyor.

Doğal Vitaminlerden Destek Al

C vitaminleri ve demir için yeşil yapraklı sebzelerden destek alabilirsin. Hatta yeşil yapraklı sebzelerin yaprakları ne kadar koyu yeşil olursa o kadar çok demir içeriyor demektir.

E vitamini için ise fındık çok önemli bir besin kaynağı. Diğer kuruyemişlerden de destek alınabilir fakat bunları kavrulmamış tüketmekte fayda var. Çünkü kavurma işlemi vücut için gerekli yağ asitleri ve bazı vitaminleri işe yaramaz hale getirmektedir. Bunun dışında kuru baklagillerde de gerekli mineral ve aminoasitler yeteri oranda bulunur.

Ceviz En İyi Dostun Olmalı

Ceviz mükemmel bir omega-3 deposu! Cilt bakımı ve sağlıklı beslenme konusunda çinko ve omega-3 için cevizden destek alabilirsin. Omega-3’e bu kadar önem vermemizin sebebi kanın damarlarda iyi taşınmasını sağlaması. Kan ne kadar iyi taşınırsa cildin o kadar parlayacak demek oluyor.

Yine yağlı balıklar da iyi bir omega-3 kaynağı ve sağlıklı beslenme açısından haftada en az bir öğününde tüketmende fayda var.

“Domates Güzeli” Boşuna Dememişler

Domates içerdiği beta karoten ile cildin ihtiyacı olan antioksidanları karşılar, güneşten gelen UV ışınlarının zararlı etkilerini en aza indirger. Antioksidanlar cilt bakımı ve cilt korumasında önemli görevler üstlenir. Cildin en çok UV ışınına maruz kaldığı yaz ayları, domatesin de hormonsuz olduğu aylar! Salatalarında bol bol tüketebilirsin.

Mükemmel Bir Cilt İçin Olmazsa Olmaz: Su

İnsan vücudunun büyük bölümü suyla kaplıdır. Vücudundan attığın toksinleri uzaklaştırma yolu olan ter ve idrarın neredeyse tamamı sudur. Her organına olduğu gibi cildine de kan taşıyan kılcal damarlarda gezen kan, yine su sayesinde taşınır. Bu örnekleri detaylı belirtmek istedik ki suyun hayati önemi, cilt bakımı için de bir kez daha netleşmiş olsun. Toksinlerini atmış, kılcal damarlardan gelen kanla canlanmış bir cilt her zaman sağlıklı görünür. Sonuç olarak, cilt bakımı konusuna önem veren herkes cildini suyla beslemeli.

Kafein ve Alkolden Uzak Dur, Sigaranın Yanından Bile Geçme!

Cilt bakımı için cildin su tutma kapasitesi yüksek olmalı. Kafein ve alkol gibi vücuttan su atılımını arttıran içecekleri mümkün olduğunca az tüketmekte fayda var. Bunun dışında fast food gibi yağ ve karbonhidrat oranı yüksek gıdalar da cilt bakımı için olumsuz bir beslenme alışkanlığı olarak karşına çıkar.

Son olarak da sigarayı söylemeden geçmeyelim 🙂 Sigara içerisinde bulunan kimyasallar her organına olduğu gibi cildine de çok zarar verir.