Uygulaması Basit Faydası Çok: Bacak İnceltme Hareketleri

Tüm gün bedenin ağırlığını taşıyan, enerjinin götürdüğü yere seni bıkmadan taşıyan bacaklarına bir iyilik yapmaya ne dersin? Güçlü görünümünün altında narin bir anatomik yapı gizleyen bacaklarını, etkili egzersizlerle güçlü hale getirirken zarif bir görünüme de kolayca kavuşabilirsin. Bacak inceltme hareketleri, spor yapmaya alışık olmasan bile kısa sürede etkisini gösteren egzersizlerle seni hayalindeki ince bacaklara götüren en etkili yollardan biridir. Spor yapmayı sevmiyor olabilirsin ve bacak inceltme hareketleri ile incecik bacaklara “merhaba” demek seni yeterince motive etmiyor olabilir. Peki bu egzersizlerle selülitlerine “hoşçakal” demek? Bacak inceltme hareketleri yaparak özellikle yaz aylarında oldukça can sıkıcı olabilen selülitlerinden kurtulabilirsin. 
Basen bölgelerindeki yağları eritmek, portakal kabuğu görünümünü pürüzsüz bir ten ile değiştirmek isteyen herkesin mutlaka yapması gereken bacak inceltme egzersizleriyle tanışmaya hazır mısın? İşte birbirinden kolay ve etkili bacak inceltme hareketleri… 

 1- Güçlü İç Bacaklar İle Selülitlere Elveda: Lunge Hareketi

Üst bacak inceltme hareketlerinin en etkililerinden biri olan Lunge hareketi ile bacaklarını inceltirken selülitlerini de yok edebilirsin. Uygulaması oldukça kolay olan bu hareket, ayakta dik bir duruşla başlar. Ayaklar omuz hizasında, birbirine paralel ve parmak uçları tam karşıyı gösterecek şekilde yerleştirilir. Bir ayak öne adım alırken arkadaki bacak geriye doğru esnetilir. Arkadaki bacakta diz yere değdirilmez ve bu pozisyonda 2-3 saniye beklenir. Ardından hareket diğer bacakla tekrarlanır. Üst bacakları çalıştıran bu hareket, selülit oluşumunu da önler. Lunge bacak inceltme hareketlerini günde 3 set halinde 15 kez yapabilirsin. 

2- İç Bacak İnceltme Mucizesi: Sumo Squat 

Üst iç bacak kasları genellikle elastikliğini çabuk kaybeder ve düzenli spor yapmayan vücutlarda bu bölgede sarkmalar görülebilir. Bu kötü görüntüden kurtulmak ve iç bacaklarını sıkılaştırmak için Somo Squat iç bacak inceltme hareketlerini uygulayabilirsin. Bu harekette dik bir şekilde ayakta durulur, ayaklar kalça genişliğinden fazla olacak kadar açılır. Dizler hafifçe bükülerek oturma pozisyonuna geçilir. Bu sırada vücudunu zorlamadan, üst bacağın yere paralel olacak seviyeye kadar alçalabilirsin. Bu pozisyonda 1-2 saniye bekledikten sonra tekrar başlangıç pozisyonuna dönülür. Sumo Squat bacak inceltme hareketlerini 3 setlik 15 tekrarlarla yapabilir, iç bacaklarını çalıştırırken basen bölgeni de eritebilirsin.

3- Alt Bacaklar İçin: Side Lunge Hareketi

Side Lunge hareketi aynı anda hem kalça hem bacak hem de karın kaslarını çalıştırır. Bu bacak inceltme hareketlerini yaparken ayaklar bel hizasına kadar açılır ve eller göğüs hizasında, önde birleştirilir. Bir diz bükülerek vücut sağa ve sola doğru eğilir. Bunu yaparken vücudun üst kısmı dik olmalıdır. Bacaklardan güç alınarak tekrar başlangıç pozisyonuna dönülür ve hareket diğer taraf için tekrarlanır.

 4- Karın Kaslarını Çalıştıran Bacak İnceltme Hareketi: Bridge 

Herhangi bir alet gerektirmeyen bacak inceltme hareketlerinden biri olan Bridge hareketi yere uzanarak yapılır. Bu sırada omurganı korumak için bir spor matı kullanabilirsin. Bridge bacak inceltme egzersizi, sırt üstü düz bir zemine uzanarak başlar. Dizler kırılır ve bacaklar kalça genişliğinde açılır. Kollar serbest olarak iki yana uzatılır. Rahat bir pozisyon aldıktan sonra baş ve omuzlar sabit tutularak beden yukarı, köprü şeklinde kaldırılır. Hareketi biraz daha geliştirmek istersen köprü pozisyonunda sağ bacağını yukarı kaldırarak gergin bir şekilde 1-2 saniye bekleyebilirsin. Hareketi diğer bacağınla da tekrar ederek bu egzersizi 10 set olarak yapabilirsin. 

5- Bacak İnceltici Diyet Desteğini Unutma!

Bacak inceltme hareketlerinden kısa sürede yarar sağlamak için egzersizlerini bir diyet programıyla destekleyebilirsin. İlk kural, şekerden uzak durmak. İdeal kilonda olsan da karbonat karbonhidrat tüketimini biraz sınırlaman yararlı olacaktır. Karın bölgende yağlanma varsa bu karbonhidratı fazla aldığın anlamına gelir. Enerjini protein içerikli beslenme ile artırabilir, vitamin desteği için mevsim meyvelerini küçük porsiyonlar halinde tüketebilirsin.