Kışlık Domates Sosu Tarifi, Nasıl Yapılır?

Mis kokulu yaz mahsullerinin kışın da afiyetle yiyebileceğin hali olan konservelerden ilk akla gelen elbette sulu, lezzetli domates konservesi. Sene boyunca yemeklerde, çorbalarda, soslarda yaz domatesi tadını almak istiyorsan sen de domatesleri konservelemeyi düşünebilirsin.

Baştan söyleyelim, ihtiyacın olan tek şey 15 kilo taze domates ve bir öğleden sonra ☺

Sıfırdan Taze Domates Sosu Tarifi

Domates sosu yapmak zor olmasa da oldukça emek isteyen bir işlemdir. Fakat tarifteki nispeten az miktarda domates sosu bile kış boyunca birçok yemeğinde sana eşlik edebilecek. Temel adımları şöyle: 

Malzemeler

15 kg olgun domates

1/4 ila 1/2 bardak taze sıkılmış limon suyu 

2 çay kaşığı tuz (isteğe bağlı)

Ekipman

Bıçak ve kesme tahtası

Mutfak robotu veya blender

Konserve için 6 adet sterilize edilmiş kavanoz veya dondurmak için kaplar

Domatesleri Sos Yapımı İçin Hazırlamak

Bu işlemin en çok vakit alan kısmıdır. Başlamadan önce iyi bir organizasyon planı oluşturmak işlerini kolaylaştıracaktır.

Domatesleri soyarak başla. 

Soymanı kolaylaştırmanın en iyi yolu domatesin sap kısmına bıçakla X işaretleri yaptıktan sonra 45-60 saniye kaynatıp hemen ardından buz dolu kaba aktarmaktır.  

Zamandan çok daha fazla tasarruf etmek için soyulmuş domatesleri pişirilmeden önce bir mutfak robotundan veya blenderdan geçirerek pürüzsüz bir sos elde edebilirsin. Veya tam aksine daha yoğun bir sos istersen bu adımı tamamen atlayarak domateslerin kaynarken parçalanmasını beklemen yeterli olacaktır.

Sosu Pişirmek Ne Kadar Sürer? 

Hazırladığın domatesleri orta ateşte kaynat. Sos istediğin tada ve kıvama gelene kadar 30 ila 90 dakika arasında ara sıra karıştırarak pişirmeye devam et.

Daha sonra konserve için güvenli bir asitlik seviyesi sağlamak için limon suyu ve eğer istersen tuzu ekle.

Daha kısa pişirme süresi daha taze domates aromasıyla daha ince bir sos sağlarken; daha uzun pişirme süreleri sosu koyulaştıracak ve ona pişmiş bir lezzet verecektir. Yani sosu takip ederek istediğin kıvama geldiğinde pişirmeyi sonlandırmalısın. 

Taze Domates Sosunun Saklanması ve Sunulması

Pişen sosunu soğumaya bırak. 

Ardından dondurucu kaplarına veya dondurucu poşetlerine aktar. Sos üç ay boyunca dondurucuda saklanabilir.

Daha uzun süreli saklama yöntemi istersen sterilize edilmiş konserve kavanozları kullanmalısın. Sıcak domates sosunu kavanoza doldurarak yeni kapakları sıkıca kapatıp kavanozları 30 dakika kaynatmalısın. 

Konserve işleminin püf noktası kapakların sıkıca kapanmış olmasıdır. Kaynattığın kavanozları tezgahın üzerinde tamamen soğumaya bırak. Konserve domates sosu 1 yıl saklanabilir.

Unutmadan sosunu konservelemeyi planlıyorsan yağ kullanmaktan kaçınmalısın. (Çünkü ekleyeceğin yağda Clostridium botulinum bakterisi üreyerek Botulizm hastalığına sebep olabilir!)

Bir öğleden sonranı ayırarak keyifle tüketebileceğin kışlık domates sosların hazır oldu. Afiyet olsun!