evde-fitness

Şu Günlerde Sana İyi Gelecek Şeyi Biliyoruz: Evde Fitness

Corona günlerinde, zor şartlar altındayken fiziksel ve psikolojik olarak sağlığını korumak için yapabileceğin en doğru şeylerden biri de evde spor yapmak. Bu fikre bir kez alışıp uygulamaya başladığın zaman yaşadığın değişime sen de inanamayacaksın. Önce bedenindeki değişimi hissedecek ardından da hayata bakış açındaki değişimi göreceksin. Kendi imkânlarıyla ister tek başına istersen aile üyelerinle birlikte evdeki yaşamı sağlıklı zamanlara dönüştürebilirsin. Şimdi adım sıklaştırmanın ve harekete geçmenin tam zamanı!

Evde Nasıl Spor Yapabilirim Diyenlere Birkaç Küçük Öneri

Evde her zaman elinin altında olan bazı malzemeleri tespit ederek işe başlayabilirsin. Biraz ağırlık, yumuşak bir zemin, bir sandalye ve bir ip! Bunların hepsi senin evde spor aletleri olarak kullanabileceğin ve evde fitness yapmana imkân tanıyan yardımcıların olabilir. Aletlerini ayarladıktan sonra derin bir nefes alarak spor programını yapmaya başlayabilirsin!

Her Gün için Özel Evde Spor Programı

Evde fitness yaparak formunu korumaya, kendini daha mutlu hissetmeye karar verdin ve gerekli aletlerini de hazırladın. Şimdi sırada spor programı var. Öncelikle kısa bir araştırma ile yapmak istediğin fitness egzersizleri hakkında bilgi toplamalısın. Kaslarını esnetmek, sıkıştırmak, güçlendirmek için bedeninin her bölgesine özel hareketlere ait görüntüleri izleyebilirsin. Karın bölgesi, sırt ve bel bölgesi, bacaklar ve kollar! Sen evde fitness için nereden başlamak istiyorsun?

Boyun, Kollar ve Omuzla Başlayalım

Evde çalışma yaşamını da sürdürmeye çalışıyorsan özellikle bu hareketler evde fitness programında mutlaka yer almalı. Bütün gün masa başında oturmak zorunda kaldığında boynunda ve omuzlarında hissedebileceğin fiziksel sorunları böylece ortadan kaldırabilirsin.

Yumuşak bir zemin üzerinde ayakta durarak boynunu aşağı yukarı ve sağa sola hareketlerle rahatlatmaya başla. Her hareket için belirleyeceğin standart süreye bağlı kalarak bu hareketi tekrarlamaya çalış. Ardından kollarını öne doğru uzatarak, makas hareketiyle sırasıyla sağ ve sol kolunu birbirinin üzerinden geçir. Yavaş yavaş kollarındaki yanmayı hissedeceksin. Bu sana iyi gelecek!

Evde fitness programına omuzları rahatlatarak devam edebilirsin. Omuzlarını içe ve dışa doğru çevirebilirsin. Ardından ağırlık olarak seçtiğin malzemeleri belirli bir tempo ve süreyle kaldırıp indirmeye başla. Bu hareketlerin ardından duruşunda yaşadığın değişimi evdeki herkes fark edecek!

Sırada Bel ve Sırt Hareketleri

Sürekli oturarak geçen günlerin sonunda zamanla bel bölgendeki yağlanmayı hissedebilirsin. Son derece can sıkıcı ve sağlığını olumsuz etkileyecek bu duruma engel olmak için evde spor hareketleri yapman yeterli. Dik durarak kollarını başının üzerinde uzatıp ellerini birleştir. Sağa ve sola ritmik hareketlerle eğilmeye başla. İyice esnemeye çalıştığın bu evde fitness hareketi sayesinde bel bölgende istenmeyen yağlardan kurtulabilirsin.

Sırtın için de yine ağırlıklarını ellerine al ve hafifçe öne eğil. Ağırlıkları her kaldırışında dirseklerini de yukarı doğru kaldırmaya çalış. Bu hareketi yaparken kürek kemiklerinin birbirine yaklaştığını hissetmelisin. Böylece sırtındaki o inatçı ağrıdan da kurtulabilirsin.

Evde fitness yaparken temiz hava alabileceğin bir ortamı seçmeye çalış. Bir pencerenin önü bunun için çok uygun olacaktır. Böylece içeri giren oksijen aldığın her nefeste sana mutluluk da verir.

evde-spor-yapmak

Bacakları Çalıştırmaya Başlıyoruz

En son çocukluğunda yaptığın ip atlama hareketi ile sadece bacaklarını değil tüm bedenini harekete geçirebilirsin. Evde fitness yapmak için kullanacağın bir sandalye de bacaklarını çalıştırmaya yardımcı olur. Sandalyeni sağlam bir zemin üzerine koyduktan sonra önce sağ sonra sol bacağınla tıpkı step yapar gibi sandalyeye bas ve in! Kalp atışların hızlandıkça kasların çalışmaya devam edecek.

Evde fitness salonundaki tempo ile çalışmaya devam! Bacaklarını biraz daha çalıştırmak için yere uzan ve bisiklet pedalı çevirme hareketi ile temponu düşürmeden çalışmaya devam et. Belirli bir süre bunu yaptıktan sonra ısınan kaslarını esnetmek için yerde otur ve bacaklarını ileriye doğru uzatarak ayak parmaklarına dokunmaya çalış. Bacak kaslarındaki yanmayı hissediyorsan doğru yoldasın!

Kaloriler Yanmaya Devam Ediyor

Belki de en çok şikayetçi olduğun ve yağ depolamaya müsait karın ve kalçan için önereceğimiz bu hareketlerle evde fitness yaparak formunu korumaya devam edebilirsin. Bir klasik ama oldukça da etkili mekik hareketi ile karın kaslarını çalıştırdıktan sonra sıra kalçada. Ağırlıklarını tekrar eline al ve bacaklarını açıp ayaklarını hafifçe dışarıya bakacak şekilde konumunu belirle. Ağırlıklarını önde tutarak aşağı ve yukarı oturup kalkmaya başla. Sırtının dik olmasına dikkat ettiğin bu evde fitness hareketi ile kalça ve basen bölgeni şekillendirebilirsin.

Karın kasların için ayrıca yerde yüzüstü durarak dirseklerin üzerinde durduğun plank hareketini yapabilirsin. Böylece sadece karın kaslarını değil göğüs ve bacak kaslarını da çalıştırabilirsin.

Evde Fitness Sonrası Derin Bir Nefes

Bütün bedenini harekete geçirip, kaslarını çalıştırdıktan sonra şimdi rahat bir nefes alabilirsin. Temiz havayı içine çekerek gözlerini birkaç saniye kapat ve nefesini kontrol etmeye çalış. Derin nefesler alıp ver.

Her gün birkaç dakikanı ayırarak güne başlamadan önce tekrar edeceğin bu hareketler sonrasında, kendini daha mutlu ve huzurlu hissedeceksin.